درآمد برق صنعتی در ایران و خارج + بررسی دستمزد خدمات در بازار

آیا می‌خواهید به عنوان یک برقکار صنعتی وارد بازار کار شوید اما از درآمد شغل برق صنعتی اطلاعی ندارید؟ آیا به دنبال شغلی پر درآمد در رشته برق یا حوزه فنی‌حرفه‌ای هستید؟ اگر به هر دلیلی می‌خواهید از دستمزد مهندس برق صنعتی مطلع شوید یا اگر تازه اول راه هستید این وجود این سوالات کاملا عادی است، نگران نباشید ما اینجا هستیم تا به این سوالات پاسخ دهیم.
این که بخواهید از آینده شغلی حوزه برق صنعتی مطلع شوید کاملا منطقی است در یک نگاه می‌توان گفت با توجه به پیشرفت‌هایی روزافزون در این حوزه می‌توان بازار این شغل را در آینده پر رونق‌تر پیش بینی کرد! به علاوه این که وجود خدمات متنوع برق صنعتی می‌تواند به شما کمک کند تا به روش‌های مختلف کسب درآمد نمایید ما در ادامه به میزان دستمزد خدمات برق صنعتی، فرصت‌های شغلی، نحوه افزایش درآمد، میزان درآمد این شغل در کشور‌های دیگر به صورت کامل خواهیم پرداخت.

محتوای صفحه

رقم درآمد شغل برق صنعتی در ماه

می‌توان اینطور گفت که درآمد شغل برق صنعتی(درآمد برقکار صنعتی)؛ با توجه به میزان دستمزد مهندس برق صنعتی(استخدام) یا درآمد مغازه برق صنعتی(آزاد) ماهیانه بین 10 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان یا بیشتر است. البته در صورتی که فرد در یک شرکت یا کارخانجات صنعتی استخدام شود حقوق تکنسین برق صنعتی به صورت ثابت بین رنج 10 میلیون تا 30 میلیون تومان متغییر خواهد بود. خدماتی که در حوزه برق صنعتی بابت آن هزینه پرداخت می‌شود شامل: تابلو ساز برق صنعتی، برقکاری سیار، تعمیر و نگهداری تابلو برق … می‌باشند، که با توجه به محل آن ممکن است متفاوت باشند.

میزان درآمد برقکار صنعتی براساس دستمزد خدمات

شغل برق صنعتی به این صورت است که فرد به ازای خدماتی که انجام می‌دهد دستمزد آن را دریافت می‌کند این خدمات می‌توانند شامل مواردی مانند نصب، تعمیر، عیب یابی و … باشد.

خدماتی که به ازای آنها در حوزه برق صنعتی می‌توانید کسب درآمد نمایید شامل موارد زیر هستند:

ردیفنوع خدمت برق صنعتیدستمزد مهندس برقکار صنعتی
1هزینه نصب، تعمیر و مونتاژ تابلو برق صنعتی200.000 تومان تا 1.900.000 تومان
2هزینه نصب مدار الکتریکی315.000 تومان تا 980.000 تومان
3هزینه نصب دستگاه حفاظتی220.000 تومان تا 1.500.000 تومان
4هزینه سیم کشی تابلو برق1.900.000 تومان تا 2.000.000 تومان
5هزینه نصب و تعمیر کمپرسور2.500.000 تومان تا 5.000.000 تومان

البته ما فقط به موارد مهم و اصلی اشاره کرده‌ایم به عنوان مثال تعمیر و نگهداری برق کارخانجات صنعتی، کار با مدار فرمان یا اینورتر و … از مواردی جزئی تری هستند که هر برقکار صنعتی در صورتی که تخصص لازمه را داشته باشد می‌توان موارد جزئی را هم انجام دهد.

بررسی بازار کار و درآمد شغل برقکاری صنعتی در آینده

هم اکنون که در حال نگارش این محتوا هستیم تعداد کارخانه‌های صنعتی، شهرک‌ها، مراکز تجاری و … تا حدی زیاد است که هر مهندس برقکار صنعتی متخصص می‌تواند در جایگاه تکنسین برق صنعتی، متخصص PLCو … به راحتی در آنها مشغول به کار شود.


همچنین با یک نگاه عمیق‌تر به گذشته و روند رشد تعداد کارخانجات و صنایع‌های مختلف تاکنون، می‌توان پیش بینی کرد که تعداد شهرک‌های صنعتی در حال افزایش است از این جهت در آینده تقاضا برای استخدام نیروی متخصص برق صنعتی چندین برابر زمان حال می‌شود.
در نتیجه علاوه بر این که در حال حاضر برق صنعتی از بازار داغ و درآمد بالایی برخوردار است در آینده این میزان افزایش می‌یابد.

فرصت‌های شغلی جهت کسب درآمد از برق صنعتی کدامند؟

در بالا به خدماتی اشاره شد که یک برقکار برق صنعتی می‌تواند انجام دهد و در قبال آن هزینه دریافت کند. اما یک مهندس برق صنعتی از چه طریقی می‌تواند کسب درآمد نماید؟ یا به عبارتی انواع شغل‌های این حوزه شامل چه مواردی می‌شوند؟
فرصت‌های شغلی رشته برق صنعتی عبارت‌اند از:

 1. استخدام در مراکز تجاری، کارخانجات، شهرک‌های صنعتی، کارگاه و … به عنوان تکنسین برق صنعتی
 2. استخدام در اداره برق به عنوان یک برقکار صنعتی متخصص
 3. راه‌اندازی کسب و کار با انجام خدماتی نظیر نصب و تعمیر یا مونتاژ plc به صورت آزاد
 4. راه‌اندازی مغازه برق صنعتی و فروش قطعات و لوازم
 5. به عنوان یک برقکار سیار صنعتی
 6. گرفتن پروژه به صورت آزاد

البته توجه داشته باشید که قبل از هرچیزی باید مهارت خود را به واسطه تحصیل یا شرکت در کلاس‌های آموزشی افزایش دهید به عنوان مثال بسیاری از شرکت‌های معتبر در ابتدا از شما مدرکی جهت اثبات سابقه کار می‌خواهند.

راه‌های افزایش درآمد در شغل برق صنعتی

رشته فنی حرفه‌ای از این جهت مناسب هستند که شما می‌توانید با یادگیری حرفه‌ها در طی تحصیل یا صرف چنده ماه آموزش، به راحتی وارد بازار کار شوید. اما سوال اینجاست اگر شما به عنوان یک نیروی تازه‌کار هستید چطور می‌توانید درآمد خود را در شغل برق صنعتی افزایش دهید؟


بیاید کمی به عقب برگردیم حتی قبل از این که بخواهیم شغل‌های پردرآمد این حوزه را بررسی کنیم. آیا شما واقعا مهارت لازمه را دارید؟ اگر اینطور نیست پیشنهاد می‌کنیم ابتدا میزان مهارت خود را به عنوان یک تکنسین برق صنعتی به صورت حرفه‌ای افزایش دهید. برای این کار می‌توانید یک دوره در آموزشگاه‌های معتبر فنی و حرفه ای بگذرانید.

حال اگر مهارت مورد نیاز را دارید انجام موارد زیر می‌تواند به شما در افزایش درآمد شغل برق صنعتی کمک کنند:

 • اگر چندین سال در یک شرکت مشغول به کار هستید می‌توانید از آن به عنوان نیروی متخصص درخواست افزایش حقوق نمایید البته اگر مهارت شما به همان میزان افزایش یابد.
 • می‌توانید از فرصت‌های شغلی در شرکت‌ها یا ارگان‌های دیگر استفاده کنید.
 • اگر به صورت آزاد مشغول به کار هستید می‌توانید با استخدام شاگرد میزان خدمات بیشتری ارائه دهید در نتیجه درآمد شما افزایش یابد.
 • اگر به صورت پروژه‌ای کار انجام می‌دهید می‌تواند با انجام تبلیغات میزان مشتریان خود را افزایش دهید.

گاهی انجام یک کار جزئی می‌تواند درآمد شما را به شکل چشمگیری افزایش دهد به عنوان مثال انتقال مغازه به یک مکان پر رفت  آمدتر یا این که دکوراسیون و ویترین مغازه را تغییر دهید.

آیا شغل برق صنعتی پردرآمد ترین شغل رشته برق است؟

اگر فکر می‌کنید برق صنعتی یک حوزه با سقف درآمد مشخص است باید بگوییم که کاملا اشتباه است چرا که بسیاری از افراد با انجام خدمات برق صنعتی میزان درآمد بالای 50 میلیون تومان در ماه را تجربه می‌کنند.
پس شغل برق صنعتی یک شغل پر سود با بازار کار بسیار وسیع می‌باشد. در نظر داشته باشید که شما با یادگیری کامل یک حرفه مانند نصب، تعمیر، مونتاژ و … مربوط به برق صنعتی می‌توانید درآمد بسیار بالایی را کسب کنید.

آیا از درآمد برقکار صنعتی در ایران و خارج از کشور اطلاع دارید؟

بسیاری از افراد با دریافت مدرک فنی حرفی مربوط به رشته برق صنعتی می‎خواهند به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. از این جهت ما در ادامه به مقایسه حقوق تکنسین برق صنعتی در سایر کشور‌ها و ایران پرداخته‌ایم.

 • درآمد ماهیانه مهندس برق صنعتی در ایران بین 10 تا 50 میلیون تومان.
 • درآمد ماهیانه برقکار صنعتی در کانادا بین 4840$ تا 15000$
 • درآمد ماهیانه برقکار صنعتی در آلمان بین 38000 یورو تا 49000 یورو
 • حقوق ماهیانه برقکار صنعتی در انگلیس حدود 2.550 پوند
 • حقوق ماهیانه مهندس برق صنعتی در آمریکا 5000 دلار تا 6000 دلار

از آنجایی که این دو کشور بیشترین مقاصد مهاجرت افراد متخصص برقکار است به شرح حقوق آنها پرداختیم.

تاثیر اخذ مدرک بر روی درآمد برقکار صنعتی و مهاجرت

داشتن مدرک معتبر از سازمان فنی حرفه‌ای ایران در واقع تایید مهارت‌های شما در انجام کار برق صنعتی است و شما به واسطه آن می‌توانید از مزیت‌های زیر برخوردار شوید.

 • داشتن مدرک سبب افزایش درآمد شما می‌شود.
 • با داشتن مدرک می‌توانید مهاجرت کنید.

افزایش درآمد با اخذ مدرک

زمانی که یک گواهینامه معتبر داشته باشید می‌توانید به راحتی به واسطه آن در شرکت‌های معتبر، کارخانجات، شهرک‌های صنعتی استخدام شوید. چرا که مدرک نشان دهنده تخصص شما است که در آن مدت زمان آموزش و نمره‌ای که از آزمون کتبی یا عملی گرفته‌اید، ثبت می‌شود.

امکان مهاجرت با مدرک

در حال حاضر افرادی که از سازمان فنی حرفه‌ای مدرک دریافت نمایند این امکان را خواهند داشت که به کشور‌های عضو سازمان جهانی کار(ILO) مهاجرت کنند. در واقع میزان تخصص شما طی دوره آموزشی به حدی قابل قبول است که می‌توانید به واسطه آن و مدرکی که دریافت می‌کنید جهت کار در کشور‌های دیگر ویزای کاری دریافت نمایید.

قدم اول در جهت ورود به شغل برق صنعتی

تا اینجا در مورد انواع شغل‌ها برق صنعتی، نحوه افزایش حقوق و میزان درآمد برق صنعتی به ازای هر خدمات گفتیم همچنین به این اشاره کردیم که کسب مهارت و اخذ مدرک معتبر کمک می‌کنند تا درآمد برقکار صنعتی افزایش چشمگیری داشته باشد اما شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود حال چطور می‌توانم این دو ویژگی را داشته باشم؟
برای این کار شما باید به یک آموزشگاه معتبر فنی‌حرفه‌ای که دارای اساتید مجرب، کلاس‌های مجهز، شرایط مناسب آموزشی است مراجعه نماید از این رو ما به شما آموزشگاه فنی حرفه‌ای ایران ILO را به جهت ارائه مدرک معتبر بین المللی و آموزش فوق تخصصی مهارت‌های مربوط به برق صنعتی، پیشنهاد می‌کنیم چنانچه در این مورد نیاز به راهنمایی یا سوالی دارید می‌توانید با شماره 02155965666 تماس گرفته و یا سوالات و نظرات خود را در انتهای همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :
سعیده رحیمی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه