مدت یادگیری برق ساختمان؛ یاد گرفتن مباحث کار الکتریکی چقدر طول می‌کشد؟

کلاس‌های فنی حرفه ای در مدت یادگیری برق ساختمان

بسیاری از افراد با هدف ورود سری به بازار کار با یادگیری مهارت الکتریکی و یا مهاجرت کاری با استفاده از مدرک بین المللی ILO در کلاس‌های فنی حرفه ای ثبت نام می‌کنند و به همین دلیل است که میخواهند بدانند مدت زمان مورد نیاز برای یادگیری برق ساختمان چقدر است.
در این مطلب به بررسی دقیق مدت یادگیری برق ساختمان پرداخته‌ایم و بهترین روش برای یادگیری شغل الکتریکی در کوتاه مدت را به شما معرفی کرده‌ایم.

محتوای صفحه

آشنایی با کلاس‌های یادگیری الکتریکی؛ چرا افراد زیادی میخواهند از مدت یادگیری برق ساختمان مطلع شوند؟

برق ساختمان یکی از مهم ترین زیرشاخه‌های رشته برق محسوب می‌شود. در سال های اخیر شرکت‌ در دوره‌های برق ساختمان با تقاضای چشمگیری رو به رو شده است. استقبال از رشته برق ساختمان دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. یکی از این دلایل، بازارکار رو به رشد شغل برق ساختمان می‌باشد. چرا که برق ساختمان از جمله اجزای عملیات ساختمانی و سیستم تاسیسات ساختمان است که استفاده از ان در هر مکانی ضروری است.

 به عنوان مثال ممکن است رشته مرتبطی با برق مانند گرایش قدرت صرفا در حوزه‌ای خاص از جمله صنعت کاربرد داشته باشد. ولی گرایش برق ساختمان در کلیه اماکن مسکونی، اداری، تجاری، نظامی، تفریحی و حتی بخش‌هایی از اماکن صنعتی کاربرد دارد.

یکی دیگر از دلایل استقبال از برق ساختمان فنی حرفه ای، کوتاه مدت بودن دوره یادگیری و در عین حال تخصصی بودن آن می‌باشد. شرکت در دوره‌های برق ساختمان این امکان را برای کاراموزان فراهم می‌آورد که آموزشی حرفه‌ای و تخصصی زیرنظر اساتیدی با تجربه و متخصص در این رشته داشته باشند. مدت یادگیری برق ساختمان در این دوره بسیار کوتاه‌تر از سایر روش‌های یادگیری برق ساختمان می‌باشد. به همین دلیل کارآموزان سریع‌تر وارد بازارکار خواهند شد.

علاوه بر موضوعاتی که اشاره کردیم، دوره برق ساختمان به صورت تئوری و عملی برگزار می‌شود که به جهت فنی بودن این شغل، بخش زیادی از آموزش در این دوره به صورت عملی خواهد بود. عملی بودن آموزش نیز یکی از دلایلی است که کارجویان، کلاس‌های برق ساختمان را به عنوان روش یادگیری خود انتخاب می‌نمایند. آموزش عملی به کارآموزان کمک می‌کند تا برای ورود به بازارکار مشکلی نداشته باشند و با سریع‌ترین حد ممکن از فرصت‌های شغلی موجود در این حرفه استفاده نمایند.

طول مدت یادگیری برق ساختمان چقدر است؟

همانطور که اشاره کردیم مدت دوره برقکاری ساختمان، نسبت به سایر روش‌های یادگیری برق ساختمان بسیار کوتاه‌تر می‌باشد. در روش‌های دیگر یادگیری مشاغل فنی، این مدت طولانی تر خواهد بود. به این نحو که اگر شخصی قصد یادگیری برق ساختمان از روش شاگردی کردن نزد یک استادکار را داشته باشد، طول مدت یادگیری برق ساختمان بیش از یک سال خواهد بود. ضمن اینکه مدت یادگیری در این روش ممکن است با توجه به کم کاری کارآموز و استادکار بسیار طولانی تر نیز شود.

اما اگر کارآموز روش شرکت در دوره‌های یادگیری برق ساختمان در یکی از آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای را انتخاب نماید، طول مدت یادگیری برق ساختمان به کمتر از 8 هفته کاهش پیدا می‌کند.

در این روش مدت دوره از 14 روز تا 3 ماه خواهد بود. متغیر بودن این مدت کاملا به آموزشگاهی که کارآموز در آن ثبت نام کرده است بستگی دارد. البته عوامل و فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که موجب متغیر شدن طول مدت یادگیری برق ساختمان خواهد شد.

در ادامه بیشتر به این عوامل موثر در مدت اشاره خواهیم کرد تا کارآموزان با درنظر گرفتن آ‌ن‌ها به سریع‎‌ترین شکل ممکن یادگیری برق ساختمان را به پایان برسانند.

عوامل و فاکتورهایی که بر طول مدت یادگیری برق ساختمان موثر است

همواره عواملی بر مدت یادگیری هر نوع حرفه‌ای موثر بوده است که حرفه برق ساختمان از این قاعده مستثنی نمی‌باشد.

اشاره کردیم که آموزشگاه، یکی از فاکتورهای موثر در مدت دوره می‌باشد. به این صورت که هر آموزشگاهی یک زمان‌بندی و برنامه‌ای جهت برگزاری دوره‌های خود دارد. این زمان‌بندی ممکن است در یک آموزشگاهی متراکم و فشرده‌تر و آموزشگاهی دیگر این برنامه نیمه فشرده یا عادی باشد. بنابراین زمان یادگیری برق ساختمان در اموزشگاه‌هایی که برنامه‌ی فشرده‌تری‌ در نظر گرفته اند، بسیار کوتاه‌تر خواهد بود.

اما اگر آموزشگاهی سعی در برگزاری تمام دوره‌های مختلف خود در طول هفته را داشته باشد. ممکن است کلاس‌های مربوط به برق ساختمان صرفا یک یا دو جلسه در هفته باشد. این موضوع موجب طولانی تر شدن مدت یادگیری برق ساختمان در آن آموزشگاه خواهد شد.

برخی از آموزشگاه‌ها زمان‌بندی‌های مختلفی برای دوره‌های خود تعیین می‌کنند تا کارآموزان، خود در نوع دوره و زمان دوره ثبت نامی تصمیم بگیرند. بنابراین اگر مدت یادگیری برای شما حائز اهمیت است، بهتر است پیش از ثبت نام، برنامه زمانی کلاس‌های برق ساختمان در آن آموزشگاه را بررسی نمایید.

یکی از عواملی که بر مدت یادگیری برق ساختمان موثر خواهد بود، سطح یادگیری کارآموز می‌باشد. به این صورت که ممکن است کارآموز با شرکت نکردن در کلاس‌ها یا عدم تمرین و تکرار آموزش‌ها، به خوبی نتواند مطالب را عملی کند. این موضوع موجب می‌شود که کارآموز مجبور به تمدید کلاس برق ساختمان شود. در نتیجه مدت یادگیری و دوره برق ساختمان طولانی تر خواهد شد.

همچنین تعداد سرفصل‌های تعیین شده جهت آموزش در آموزشگاه و شیفت آموزشی دوره‌ها از عوامل موثر دیگر بر مدت یادگیری برق ساختمان خواهد بود.

چرا باید دوره‌های کوتاه مدت برق ساختمان را انتخاب کنید؟

با توجه به کاربرد برق در زندگی روزمره، شغل سیم کشی برق ساختمان از بازارکار بسیار خوبی برخوردار است. همچنین بهتر است بدانید برق در پیشرفت تکنولوژی و فناوری‌هایی که سعی در آسان‌تر کردن و بالابردن سطح کیفیت زندگی مردم را دارد، بسیار موثر بوده است.

 به همین دلیل با ارتقای فناوری‌های موجود و به روز شدن تجهیزات برقی، فرصت‌های شغلی این حرفه نیز افزایش می‌باشد. برخی از این کسب و کارهای جدید و مرتبط با برق ساختمان به شرح زیر است:

  • نصب درب اتوماتیک و برقی
  • نصب دوربین مداربسته
  • راه‌اندازی سیستم صوتی سراسری در اماکن مسکونی، تجاری و تفریحی
  • نصب سینمای خانگی
  • راه‎اندازی سیستم اعلام حریق
  • نصب دزدگیر و تاسیسات مربوط به اعلام به سرقت
  • برقراری آنتن مرکزی و اینترنت

بنابراین با توجه به جدید بودن این کسب و کارها، نیروی متخصص در این حوزه بسیار کم و در مقابل با تقاضای بالایی نیز رو به رو است. جهت یادگیری و کسب این فرصت‌های شغلی می‌بایست دوره‌های برق ساختمانی را انتخاب کنید که طول مدت یادگیری کوتاه‌تری داشته باشد.

ویژگی‌های یک دوره کوتاه مدت مناسب جهت یادگیری برق ساختمان چیست؟

لازم به ذکر است که انتخاب یک دوره کوتاه‌ مدت تضمین‌کننده آینده شغلی شما نخواهد بود. مدت زمان مورد نیاز برای یادگیری برقکاری صرفا باید یکی از اولویت‌های شما جهت انتخاب آموزشگاه برق ساختمان باشد.

 به این دلیل که ممکن است آموزشگاهی به جهت استفاده تبلیغاتی، با کم کردن تعداد سرفصل‌ها و تغییر متد آموزش اساتید، دوره‌ای را درنظر بگیرد که مدت یادگیری برق ساختمان بسیار کوتاه‌تر از دیگر آموزشگاه‌ها باشد.

بنابراین یک آموزشگاه به منظور برگزاری دوره مناسب و استاندارد، لازم است ضمن کم کردن مدت آموزش برق ساختمان، تغییری در حجم مطالب و سرفصل‌ها ایجاد نکند. بلکه اساتیدی را برای تدریس انتخاب نمایند که توانایی تدریس در تایم فشرده و در تعداد ساعات بالا را داشته باشند.

لینک کوتاه :

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه