مدت یادگیری plc؛ چقدر طول می‌کشد پی ال سی یاد بگیریم؟

مدت یادگیری plc چقدر طول می‌کشد؟

امروزه پی ال سی به یکی از اجزای جدایی‌ ناپذیر اتوماسیون‌های صنعتی تبدیل شده است. کارخانجات و مراکز صنعتی متعددی نیز به دنبال برنامه ‌نویسان متخصص در این حوزه هستند. از این رو کارجویان در شغل برنامه نویسی PLC ، تمایل به شرکت در دوره‌ای با مدت زمان کوتاه دارند تا زودتر جذب فرصت‌های شغلی این حرفه شوند.
با وجود اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای کشور مدت یادگیری PLC را طبق برنامه‌ واحدی تعیین کرده است، اما معمولا آموزشگاه‌های موجود در سطح کشور از این مدت پیروی نمی‌کنند.
در نتیجه اگر شما نیز جزء علاقمندان این حوزه هستید، توصیه می‌کنیم که دوره خود را صرفا به جهت کوتاه‌ بودن ساعات آموزشی انتخاب نکنید. چرا که بیش از زمان یادگیری پی ال سی، کیفیت یادگیری آن تضمین‌کننده آینده شغلی شما خواهد بود.

محتوای صفحه

مدت دوره پی ال سی طبق برنامه رسمی سازمان فنی و حرفه ای چقدر است؟

سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با در نظر گرفتن حجم مطالب و سرفصل‌های اصلی، مدت زمانی برای یادگیری دوره PLC تعیین می‌کند. تعیین طول دوره  PLC با هدف استاندارد سازی و یکسان کردن  دوره‌های برگزار شده در آموزشگاه‌های آزاد و دولتی فنی و حرفه‌ای می‌باشد.

طبق برنامه رسمی این سازمان دوره پی ال سی می‌بایست 100 ساعت باشد. از طرفی تعیین روزهای برگزاری و مدت زمان هر جلسه در روز بستگی به آموزشگاه مربوطه خواهد داشت.

مدت یادگیری PLC در آموزشگاه فنی و حرفه ای ایران ILO

همانطور که اشاره کردیم با وجود تعیین 100 ساعت آموزشی برای دوره PLC، مشخص کردن بازه زمانی دوره با خود آموزشگاه‌ است. بنابراین ممکن است یک آموزشگاه علاوه بر پیروی از برنامه رسمی سازمان فنی و حرفه‌ای، این ساعات را صرفا 2 یا 3 ساعات در هفته در نظر بگیرد. در نتیجه همین موضوع موجب طولانی‌تر شدن مدت یادگیری PLC خواهد شد.

لازم به ذکر است آموزشگاه فنی و حرفه‌ای ایران ILO برگزارکننده دوره‌های آموزش برنامه نویسی PLC  در دو روش فشرده و نیمه فشرده می‌‎باشد. در نظر گرفتن این متد یادگیری به کارآموز کمک می‌کند تا با توجه به شرایط زمانی و برنامه خود یکی از این روش‌ها را انتخاب نماید. مدت دوره‌های نامبرده شده به شرح زیر است.

مدت دوره فشرده  plc

همانطور که از نام دوره فشرده پیداست، این دوره به صورت کاملا متراکم، در طول هفته و در ساعات طولانی تری از روز برگزار می‌شود. در آموزشگاه فنی و حرفه‌ای ایران ILO، طول دوره PLC از نوع فشرده به این صورت است که 12 جلسه آموزش برنامه نویسی پی ال سی در 2 هفته تشکیل می‌شود.

مدت دوره نیمه فشرده plc

دوره نیمه فشرده PLC نیز همچون دوره فشرده در 12 جلسه تشکیل می‌شود. اما با این تفاوت که در این روش ساعات برگزاری کلاس‌ها در طول روز کوتاه‌تر است. از این رو زمان یادگیری پی ال سی در این روش 4 هفته است.

پس از اتمام دوره PLC چقدر طول می‌کشد به یک متخصص برنامه نویسی PLC تبدیل شویم؟

همانطور که می‌دانید پی ال سی یک سیستم کنترل‌کننده در اتوماسیون صنعتی می‌باشد که جایگزین عنصر انسانی شده است. از این رو صنایع مختلفی وجود دارند که از این سیستم جهت اتوماتیک و خودکار کردن فرایند تولیدات خود استفاده می‌کنند. اعم از صنعت خودروسازی، تولیدات مواد غذایی، پتروشیمی و غیره. تمامی این صنایع، تولیدات و نحوه کار متفاوتی دارند که برنامه نویس PLC با در نظر گرفتن نوع این صنعت آن را تنظیم خواهد کرد.

برای تبدیل شدن به یک متخصص برنامه نویسی PLC، می‌بایست علاوه بر تسلط بر نرم‌افزاهای PLC، با فرایندهای تولید این کارخانجات و مراکز تولیدی و صنعتی آشنایی داشته باشید.

تسلط بر موارد نامبرده شده صرفا از طریق کار عملی ممکن خواهد بود. بنابراین با وجود عملی بودن دوره PLC، شرکت‌کنندگان این دوره می‌بایست یک بازه زمانی کوتاهی را به کارورزی اختصاص دهند.

برای یادگیری PLC(پی ال سی) در کوتاه‌ترین مدت ممکن چه باید کرد؟

مدت یادگیری PLC به روش و متد اموزشی انتخاب شده توسط کارآموز وابسته است. از طرفی کار با سخت افزار و نرم افزارهای مربوط به PLC امری کاملا تخصصی بوده است و نیاز به دانش و مهارت حرفه‌ای دارد. به این صورت که در هر نوعی از صنعت برنامه نویسی PLC با زبان و نرم افزاری متفاوتی انجام خواهد شد.

به همین دلیل یادگیری پی ال سی، به طور خودآموز و با استفاده از کتاب و ویدیوهای اموزشی ممکن نخواهد بود. چرا که یادگیری تئوری و آکادمیک و بدون آموزش عملی و کار با دستگاه‌های مختلف PLC آمادگی لازم و کافی را برای ورود به بازارکار این حرفه ایجاد نخواهد کرد.
جهت کسب اطلاعات در مورد وضعیت شغل مربوطه می‌توانید مطلب بازار کار plc در ایران را مطالعه کنید.

با این اوصاف بهترین روش یادگیری این حرفه، شرکت در دوره‌های آموزش PLC در آموزشگاه‌های مورد تایید سازمان فنی و حرفه‌ای کشور خواهد بود. در این روش تمامی سرفصل‌های تعیین شده توسط سازمان فنی و حرفه‌ای به صورت تخصصی و عملی است که کوتاه‌ترین زمان یادگیری پی ال سی را خواهد داشت.

لازم است بدانید گستردگی زبان و نرم افزارهای PLC در صنایع مختلف، موجب می‌شود که زمان یادگیری طولانی تری پیش رو داشته باشید. ولی آموزشگاه فنی و حرفه‌ای ایران ILO با انتخاب و آموزش یک سیستم کاربردی از این کامپیوترها که در اکثر صنایع مشترک است، این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد تا در کوتاه‌ترین طول دوره PLC بر این سیستم مسلط شوید.

لینک کوتاه :

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه