وسایل مورد نیاز کلید سازی: لوازم، هزینه و سرمایه

وسایل مورد نیاز برای کلید سازی

برای شروع هر کاری به سرمایه نیاز دارید! خیلی از کسانی که می‌‌خواهند وارد بازار کار کلید سازی شوند این سوال را می‌پرسند که سرمایه کلید سازی چقدر است؟ و برای خرید لوازم و وسایل مورد نیاز کلید سازی به چه میزان بودجه نیاز داریم؟

پاسخ به این سوال در گرو دانستن نکات دیگری‌ست؛ به عنوان مثال باید انواع دستگاه های کلید سازی را شناخته و ابزاری که یک کلید ساز در طول روز با آن سروکار دارد را بشناسید.

در این مقاله شما را با لوازم و وسایل مورد نیاز کلید سازی آشنا خواهیم کرد و به شما می‌گوییم سرمایه کلیدسازی چقدر  است و به چه شکل وارد بازار کار شوید. همراه ما باشید.

ضمناً اگر می‌خواهید با مزایا و معایب آشنا شده و از مدت یادگیری آن مطلع شوید، می‌توانید مطلبی که در مورد شغل کلید سازی نوشته ایم را مطالعه کنید.

محتوای صفحه

سرمایه کلید سازی چقدر باید باشد؟

برای راه‌اندازی شغل کلید سازی به سرمایه مشخصی نیاز دارید. اما برای اینکه بتوانید میزان این سرمایه را تخمین بزنید باید عوامل مختلفی را در نظر داشته باشید. عوامل موثر بر سرمایه کلید سازی عبارت است از:

1. تجهیزات و ابزار کلید سازی

برای شروع هر کاری یکی از اولین هزینه‌هایی که باید انجام دهید، هزینه خرید ابزار و تجهیزات است. لوازم و وسایل مورد نیاز کلید سازی گرچه خیلی زیاد نیستند اما ممکن است به دلیل کیفیت بالایی که باید داشته باشند، گران تمام شوند.

بنابراین قبل از اینکه به فکر اجاره مغازه کلید سازی بیفتید، باید روی کاغذ هزینه تمام ابزارهایی که نیاز دارید را بنویسید و ببینید آیا سرمایه اولیه شما کفاف شروع این کار را می‌دهد یا خیر. در بخش بعدی پس از معرفی دستگاه‌ها و وسایل کلید سازی، قیمت حدودی آنها را به شما می‌گوییم.

2. مواد اولیه

برای تولید کلید، شما نیاز به یک سری مواد اولیه دارید. به عنوان مثال باید ورق‌های فلزی زیادی خریداری کنید تا کلیدهای خام، مهره‌ها و قفل‌های مهره‌ای را از این ورقه‌ها بسازید. هزینه این موارد اولیه هم به مقدار و نوع موادی که خریداری می‌کنید بستگی دارد.

3. مکان و اجاره

متداول‌ترین شکل راه‌اندازی شغل کلید سازی این است که مغازه‌ای اجاره کرده و در آن مکان کار خود را آغاز کنید. اینکه مکان مغازه در کجای شعر قرار دارد، متراژ آن چقدر است و هزینه برق، آب، گاز و سایر خدمات چه میزان می‌شود می‌تواند روی میزان سرمایه آغاز کار شما تاثیرگذار باشد.

5. هزینه تبلیغات و بازاریابی

برای جذب مشتریان و تبلیغ خدمات کلید سازی خود، شما ممکن است به هزینه تبلیغات و بازاریابی نیاز داشته باشید. این تبلیغات می‌تواند به شکل تابلوی ورودی مغازه باشد یا در شکل گسترده‌تر در فضای مجازی هم انجام شود. تبلیغات تاثیر زیادی روی جذب مشتری خواهد داشت پس آن را جدی بگیرید.

آشنایی با لوازم و وسایل مورد نیاز کلید سازی

کلید سازی هم مانند هر صنعت دیگری به یک سری لوازم، ابزار و دستگاه‌های ویژه نیاز دارد تا کلید ساز به راحتی بتواند کارهای مربوط به این حرفه را انجام دهد. در ادامه مهم‌ترین ابزار و دستگاه‌های مورد نیاز برای کلید سازی را به شما معرفی می‌کنیم.

1. دستگاه کلید سازی سوئیچی

یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های کلیدسازی که باید در هر مغازه‌ای وجود داشته باشید دستگاه کلید سازی سوئیچی است. این دستگاه با استفاده از ابزارهای دقیق، می‌تواند کلیدهای سوئیچی را برش داده و به وجود آورد. دستگاه کلید تراش سوئیچی معمولاً شامل قسمت‌هایی مانند میله‌های برش، کلیدهای مرجع، اهرم‌های جابه‌جاکننده و سیستم کنترل است.

وسایل موجود در کلید سازی

برای استفاده از دستگاه کلید سازی سوئیچی، اول الگوی کلید اصلی روی دستگاه قرار داده می‌شود. پس از اسکن جزئیات با استفاده از ابزارهای دقیق برش، شکل اصلی کلید روی کلید خام برش داده می‌شود. دستگاه کلید تراش سوئیچی معمولاً دارای قابلیت‌های مختلفی مانند تنظیم ارتفاع برش، تنظیم عمق برش و تنظیم طول کلید است.

2. دستگاه کلید تراش کامپیوتری

دومین و متداول‌ترین دستگاه کلید سازی که به آن نیاز دارید، دستگاه کلید تراش کامپیوتری است. این دستگاه می‌تواند کلیدهای کامپیوتری را تولید کند. در چند سال اخیر قفل بسیاری از خانه‌ها با کلید کامپیوتری باز می‌شود و به همین دلیل در مغازه‌های کلید سازی باید دستگاه کلید تراش کامپیوتری وجود داشته باشد.

3. دستگاه کلید سازی اتوماتیک (CNC)

دستگاه کلید سازی اتوماتیک  که به آن CNC هم گفته می‌شود برای ساخت کلیدها با دقت بالا و به طور خودکار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه برای تولید کلیدهایی که برای قفل‌های مختلفی استفاده شده‌اند به کار می‌رود؛ مانند کلیدهای درب، خودرو، صندوق‌های امانات و غیره.

دستگاه کلید سازی اتوماتیک با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، قادر به خواندن الگوها و قالب‌های موجود بر روی کلیدهای مختلف است. این دستگاه معمولاً به صورت دقیق و سریع عمل می‌کند و می‌تواند در کسب‌وکارهای قفل‌سازی، خودروسازی و تعمیرگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

4. گیره کلید سازی

یکی دیگر از وسایل مورد نیاز کلید سازی، گیره است. گیره برای نگهداری و محکم کردن کلیدها در طول فرایند برش و تراش استفاده می‌شود. گیره کلید سازی معمولا شامل دو قسمت است؛ یک قسمت متحرک که به طول کلید قابل تنظیم است و یک قسمت ثابت که کلید در آن نگه داشته می‌شود.

وسایل مورد نیاز برای کلیدسازی

5. ابزار جانبی

بجز دستگاه‌هایی که تاکنون ذکر کردیم، در شغل کلید سازی به یک سری ابزار جانبی هم نیاز است که در طول کار کردن به کمک شما می‌آیند. از جمله این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ابزار اندازه‌گیری: ساخت کلید یک فرایند دقیق و حساس است و باید با ابزارهای دقیق اندازه‌گیری انجام شود. برخی از ابزارهایی که در کلید سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت است از میکرومتر، کالیپر، خط‌کش و ترازو.
  • چکش: چکش در کلیدسازی عمدتا به دو جهت استفاده می‌شود؛ تنظیم کلید  و تعمیر قطعات داخلی قفل‌ها. بنابراین در هر دو صورت شما به یک چکش حرفه‌ای با سر مسطح یا منحنی در کلیدسازی نیاز دارد.
  • سوهان: سوهان یکی دیگر از وسایل مورد نیاز کلید سازی است که به صورت یک نوار فلزی با یک لبه تیز و منحنی ساخته شده است. از سوهان برای تراش دادن نهایی کلیدها و تنظیم و تراز کردن آنها استفاده می‌شود.
  • پیچ گوشتی و انبرهای مختلف: برای باز کردن و تعمیر قفل‌های مختلف شما به ابزارهایی مانند پیچ‌گوشتی و انبرهای گوناگون نیاز دارید. بنابراین باید مجموعه انبرها و پیچ‌گوشتی‌های شما کامل باشد.

قیمت وسایل مورد نیاز کلید سازی چقدر است؟

حالا که با مهم‌ترین دستگاه‌ها و ابزار کلید سازی آشنا شدید، نوبت به آن رسیده قیمت آنها را روی کاغذی بنویسید و جمع بزنید و با سرمایه‌ای که دارید مقایسه کنید. در جدول زیر، قیمت خرید ابزار کلید سازی به شکل حدودی آورده شده است.

توجه داشته باشید که قیمت این لوازم با توجه به برند سازنده ممکن است تغییر کند.

نوع دستگاه یا ابزار قیمت حدودی
بهترین دستگاه کلید سازی سوئیچی15 تا 30 میلیون تومان
بهترین دستگاه کلید سازی کامپیوتری11 تا 20 میلیون تومان
گیره کلید سازی1 تا 8 میلیون تومان
چکش300 هزار تا 2 میلیون تومان
مجموعه انبر و پیچ گوشتی500 تا 5 میلیون تومان
سوهان200 هزار تا 2 میلیون تومان

هزینه نهایی راه‌اندازی کلیدسازی چقدر است؟

با توجه به مطالبی که گفته شد برای راه‌اندازی یک مغازه کلید سازی بجز هزینه اجاره مکان، خرید قفسه، نورپردازی و تبلیغات آن، به حدود 60 تا 70 میلیون سرمایه برای خرید تجهیزات و وسایل مورد نیاز کلید سازی نیاز دارید.

بجز این هزینه‌ها باید به هزینه‌های جانبی راه‌اندازی مغازه هم فکر کنید که عبارت‌اند از:

  • اجاره مغازه: یکی از موضوعاتی که به عنوان مانع اصلی در شروع کار کلید سازی مطرح می‌شود، اجاره مغازه است. باید در محله‌ای مناسب و نسبتا شلوغ، مغازه کلید سازی خود را دایر کنید و همین موضوع ممکن است روی هزینه اجاره مغازه تاثیرگذار باشد.
  • تزئین مغازه: پس از اجاره مغازه باید به فکر خرید قفسه‌هایی برای قرار دادن تجهیزات و دستگاه‌های خود باشید. طراحی میز و قفسه برای مغازه هزینه‌بردار است. حتما هزینه این کار را هم در محاسبات خود در نظر بگیرید. ضمن اینکه باید به نورپردازی داخل مغازه و زیباسازی آن هم فکر کنید.
  • تبلیغات و تابلو: برای اینکه کار خود را به طور رسمی آغاز کنید باید مغازه شما یک تابلوی شکیل و زیبا داشته باشد تا اهالی محله از وجود شما مطلع شوند. هزینه ساخت تابلو را هم در بخش سرمایه کلید سازی اضافه کنید.
  • هزینه آموزش: قبل از تمام این کارها باید آموزش‌های لازم برای کلیدسازی را یاد بگیرید. آموزشگاه ایران ILO دوره‌های فشرده‌ای برای آموزش کلید سازی دارد که با شرکت در این دوره‌ها و دریافت مدرک فنی و حرفه‌ای با خیال راحت‌تر می‌توانید کار خود را آغاز کنید.

اطلاع از لیست وسایل مورد نیاز برای کلید سازی؛ اولین گام برای ورود به این حرفه است

برای ورود به هر کاری باید در قدم اول هزینه‌های آن را مورد بررسی قرار داد. شغل کلید سازی خوشبختانه از آن حرفه‌هایی‌ست که به سرمایه خیلی زیادی نیاز ندارد. می‌توانید با خرید چند دستگاه، وسایل مورد نیاز کلید سازی را تهیه کرده و کار خود را آغاز کنید. در این مقاله شما را با انواع لوازم و وسایل مورد نیاز کلید سازی و همچنین سرمایه کلید سازی آشنا کردیم. شما هم می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود در این باره را با ما در میان بگذارید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه