چطور تعمیرکار برق خودرو شویم؛ راهنمای جامع 0 تا 100 یادگیری باطری سازی

تجهیزات و متخصص شغل برق خودرو

یادگیری برق خودرو و پس از آن ورود به شغل باتری سازی (برقکار خودرو)، از مجموع مشاغل فنی است که علاقه مندان زیادی دارد. بسیاری از افراد این سوال در ذهن آنها ایجاد می‌شود، که چطور باتری ساز شویم؟ پاسخ به این سوال به عواملی مانند نحوه یادگیری آن و مدارکی مورد نیاز برای گذراندن دوره مرتبط است همچنین مواردی مانند درآمد و  بازارکار متخصص باطری ساز خودرو هم بی‌تاثیر نیست.

اگر به این شغل علاقه دارید باید مهارت‌های مورد نیاز را یاد بگیرید، هرچه بتوانید در کسب مهارت حرفه‌ای‌تر شوید از موقعیت شغلی بسیار مناسب‌تری برخوردار خواهید شد.

محتوای صفحه

مهارت‌هایی که باید برای ورود به شغل باطری سازی یاد بگیریم

باتری سازی جزو مشاغلی پردرآمدی است که باید در آن مهارت‌ها و توانایی سیستم برقی خودرو به صورت عملی و تئوری یاد گرفته شود، مواردی که در این حوزه بسیار مهم هستند یادگیری برق خودرو (باطری سازی)، ابزار و دستگاه‌های الکترونیکی، دستگاه‌های کامپیوتری در انواع خودرو‌ها می‌باشند. در صورتی که جهت آموزش به آموزشگاه‌های معتبر فنی مراجعه نمایید در پایان دوره به شما مدرک بین المللی اعطا می‌گردد که می‌توانید با استفاده از آن وارد بازار کار شوید و از مزایای دیگر آن برخوردار شوید.

از دیگر مهارتهای باتری سازی خودرو که یادگیری آن به صورت عملی مورد نیاز است، می‌توان به مواردی مانند عیب‌یابی و استفاده از نمودار برق خودرو، تست و بررسی ایمنی، نقشه خوانی سیم کشی برق خودرو اشاره کرد.

روش‌های یادگیری برق خودرو چیست؟

در صورتی که به این حوزه علاقمند هستید و می‌خواهید برق خودرو را به صورت حرفه ای یاد بگیرید، شرکت در کلاس‌های آموزشی یک روش موثر و مفید خواهد بود چرا که دراین دوره‌ها به صورت عملی و تئوری می‌توانید تمامی‌مهارت‌ها را کسب نمایید.

انتخاب یک آموزشگاه معتبر بهترین راه حل است.

اما به صورت کلی یادگیری برق خودرو (باطری سازی) به روش‌های زیر امکان پذیر است:

 1. به عنوان شاگرد در تعمیرگاه‌های تخصصی باتری سازی یا برق خودرو مشغول به کار شوید.
 2. در صورتی که در حال تحصیل هستید می‌توانید رشته ی برق خودرو را در هنرستان فنی و حرفه ای انتخاب کنید و در دانشگاه به صورت تخصصی باطری سازی خود را را یاد بگیرید.
 3. گذراندن دوره در آموزشگاه فنی و حرفه، که با استفاده از آن می‌توانید در مدت زمان کوتاهی (کمتر از چند ماه) به صورت تئوری و عملی مهارت‌ها را کسب کنید.

گرچه روش‌های یادگیری زیادی به عنوان متقاضی باطری سازی خودرو در مسیر راه شما قرار داد، اما در صورتی که به دنبال سریع ترین و بهترین راه هستید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم در آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای معتبر شرکت کنید. در این مسیر آموزشگاه مجاز ایران ilo می‌تواند مهارت‌های مورد نیاز را به صورت حرفه ای و عملی به شما بیاموزد و در پایان دوره مدرک بین المللی رسمی‌به شما اعطا می‌گردد.

در انتخاب آموزشگاه باطری ساز (برق کار خودرو ) به چه نکاتی توجه کنیم؟

حال که در مورد یادگیری برق خودرو صحبت کرده ایم اجازه دهید کمی‌هم در مورد نحوه انتخاب آموزشگاه صحبت کنیم و این که چه مواردی را باید مد نظر داشته باشیم. اولین و شاید مهم ترین مزیت آموزشگاه باتری سازی خودرو این است که یادگیری به صورت عملی و تئوری می‌باشد و همچنین کلاس‌ها مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای کل کشور هستند از این رو می‌توانید به معتبر بودن مدرک دریافتی اطمینان نمایید.

اما مواردی که باید در انتخاب آموزشگاه باتری سازی مدنظر داشته باشید، عبارت اند از:

 • تجهیزات و دستگاه‌های آموزش برق خودرو به روز باشند.
 • به سرفصل‌های آموزشی آن دقت داشته باشید.
 • اساتیدی که به شما آموزش می‌دهند دارای سابقه باشند.
 • تعداد افرادی که در کلاس شرکت می‌کنند در حد مجاز باشد.
 • مواردی که در کلاس گفته می‌شود مطابق با مطالب روز باشد.
 • –         …

گرچه آموزشگاه‌های زیادی با وعده‌های کذب سعی در جذب هنرجو دارند به عنوان مثال برخی از آنها می‌گویند در مدت بسیار کوتاهی می‌توانید به صورت حرفه ای برقکار خودرو شوید یا برخی از آنها وعده دوره‌های ارزان می‌دهند، اما توجه داشته باشید که آموزش‌ها باید طبق استاندارد پیش برود و در نهایت بتوانید با توجه به آموخته‌های خود در آزمون سازمان فنی حرفه ای کشور شرکت کرده و مدرک بین المللی دریافت کنید. اگر در این راه دچار سردرگمی‌هستید و نمی‌دانید چه کاری باید انجام دهید با آموزشگاه ایران ilo تماس بگیرید.

مدارکی که برای شروع یادگیری دوره‌های برق کار خودرو و شغل باتری سازی مورد نیاز هستند

گرچه برای گذراندن کلاس‌های آموزشی برق خودرو (باطری سازی)، به مدرک خاصی نیاز نمی‌باشد اما بسیاری از آموزشگاه‌ها و مراکز آموزشی از شما می‌خواهند مدرک سیکل را ارائه دهید تا در کلاس‌های آموزشی ثبت نام  کنید.

مدت زمان یادگیری برق خودرو چقدر است؟

با توجه به این که برنامه ریزی کلاس‌های آموزشی و تئوری در هر آموزشگاهی متفاوت است، به صورت قطعی نمی‌توانیم مدت زمان یادگیری را بیان کنیم. زیرا این کلاس‌ها با توجه به مواردی مانند ساعات برگزاری دوره، شیفت آموزشی، نوع کلاس خصوصی یا نیمه خصوصی یا گروهی .. متفاوت هستند.

اگر برای یادگیری به آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای مراجعه کنید به صورت کلی از یک ماه تا سه ماه زمان برای یادگیری برق خودرو (باتری سازی) مورد نیاز است.

برای ورود به شغل باطری ساز خودرو (برقکار خودرو) به چه مقدار سرمایه نیاز داریم؟

سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار و شغل باطری سازی خودرو به عواملی مانند: راه اندازی تعمیرگاه برق خودرو (ملکی) و تجهیزات بستگی دارد، در صورتی که مهارت‌های مورد نیاز را ندارید، هزینه‌های شرکت در دوره‌های آموزشی را هم باید به آن اضافه کنید. که البته اولین قدم یادگیری مهارت است و در صورت نداشتن آن، شروع کسب و کار با شکست روبرو خواهد شد.

ابتدا می‌توانید برای یادگیری به آموزشگاه‌های معتبر مراجعه کنید و پس از اخذ مدرک بین المللی وارد بازار کار شوید، داشتن مدرک می‌تواند به شما کمک کند تا وام خود اشتغالی یا مجوز کسب و کار خود را بگیرید. بنابراین طی کردن ادامه مسیر برای شما راحت تر خواهد بود. پس از اجاره یا خرید یک ملک حال نوبت به خرید تجهیزات است، دستگاه تست باطری، مولتی متر، دستگاه تست آرمچر، دستگاه نشت‌یابی گاز کولر، دستگاه شارژ باطری، دیاگ و خرید برخی یراق آلات جزو الزامات است.

ورود به بازارکار و فرصت شغلی باطری سازی (برق خودرو)

از آنجایی که تعداد خودرو‌ها در کشور رو به افزایش است و با توجه به این که خودرو‌ها بیشتر از عمر مفید خود مورد استفاده قرار می‌گیرند (میانگین استفاده در کشور‌های دیگر 7 تا 10 سال اما در کشور ما 15 تا 25 سال است)، از این رو میزان تقاضا برای تعمیرات خودرو روز به روز در حال افزایش است.

از این جهت می‌توان گفت هر شغلی که مرتبط با خودرو باشد از بازار پر رونقی برخوردار خواهد بود. که شما پس از شرکت در دوره‌های آموزشی و کسب مهارت می‌توانید به عنوان یک فرد متخصص وارد این حوزه شده و کسب درآمد نمایید.

چه میزان درآمدی پس از یادگیری برق خودرو (باطری سازی) می‌توانیم داشته باشیم؟

البته که میزان درآمد یکی از مهم ترین عوامل انتخاب شغل است. در صورتی که به عنوان یک برقکار خودرو در یک شرکت خودرو سازی یا تحت ارگان خاصی استخدام شوید میزان حقوق دریافتی شما همان حقوق پایه کار خواهد بود، اما در برخی مواقع با توافق کارفرما مبلغ حقوق می‌تواند به دو یا سه برابر نیز افزایش یابد.

اما در صورتی که خود یک کسب و کار جدید راه اندازی کنید و مستقل برای خودتان کار کنید میزان درآمد شما بسته به محل کسب، متراژ مغازه، تجهیزات و … متفاوت است و رقم درآمد با توجه به میزان کار و مشتریان شما، شاید حتی چندین برابر حقوق یک شرکت خودرو سازی باشد.

انتخاب محل مناسب جهت راه اندازی تعمیرگاه برق خودرو

این که محل کسب و کار در کجای شهر قرار داشته باشد شاید برای برخی از شغل‌ها تاثیر چندانی نداشته باشد اما برای شغل برقکار خودرو این مورد بی تاثیر نیست چرا که هرچقدر تعمیرگاه در یک خیابان شلوغ پر رفت آمد باشد، امکان مراجعه افراد نیز افزایش می‌یابد.

فرصت مهاجرت با مدرک بین المللی برقکار خودرو (باتری ساز)

برای افرادی که میخواهند به کشور‌های دیگر مهاجرت کنند اخذ مدرک فنی برقکار خودر می‌تواند فرصتی را برای آنها ایجاد کند تا در سریع ترین زمان مراحل استخدام در کشور‌های دیگر را انجام دهند. برای این کار باید حتما مدرک بین المللی دریافت کنید تا در کشور‌های عضو پیمان ilo بتوانند به عنوان یک نیروی کار استخدام شوند.

برای این کار باید مدرک معتبر خود را که از سازمان فنی و حرفه ای کشور دریافت نموده اید به زبان رسمی‌کشور مقصد ترجمه کرده و سپس به سفارت مراجعه کنید و فرم درخواست ویزای کار را پر نمایید، پس از مدت کوتاهی (6 الی 9 ماه) می‌توانید به کشور مقصد مهاجرت کنید.

یادگیری برق کاری خودرو به صورت تخصصی

شما می‌توانید به صورت تخصصی برق خودرو را یاد بگیرید، فراموش نکنید بین فرد متخصص و فرد فوق تخصص فقط یک گام فاصله است بنابراین بهتر است پس از این که دوره‌های آموزشی را سپری کردید، برقکاری تمامی‌ماشین‌های ایرانی و خارجی را یاد بگیرید در این صورت هم درآمد شما افزایش می‌یابد و هم به عنوان یک تعمیرکار متخصص شناخته می‌شوید.

حتی در صورتی که قصد مهاجرت دارید می‌توانید پس از انتخاب کشور مورد نظر، بررسی کنید چه نوع خودروهایی با چه برندی در آنجا رایج هستند و باید در همان برند متخصص شوید.  و همه یا اکثر خودرو‌های تولیدی آن برند را تعمیر کنید. در این صورت قدم‌های بعدی برای شما چه از نظر درآمد و چه از نظر مهاجرت آسان تر می‌شود.

اخذ گواهینامه برقکاری خودرو (باتری سازی) از آموزشگاه فنی و حرفه ای چه مزیت‌هایی دارد؟

شرکت در آموزشگاه‌های فنی برقکاری خودرو می‌تواند برای شما فرصت‌های بسیار زیادی را ایجاد کند. مزیت‌هایی که این روش برای شما به همراه دارد شاید روش‌های دیگر از آن برخوردار نباشند یا فقط بخشی از آن را دربر بگیرند. یکی از مهم ترین و اصلی ترین مزیت‌های که می‌توان به آن  اشاره کرد، اعتبار دوره‌های آموزشی به عنوان سابقه کاری است حتی این مورد از نظر قانون کار کشور نیز مورد تایید می‌باشد.

در طرح‌های طبقه بندی مشاغل کارگاه‌های مشمول قانون کار به شرح زیر می‌باشد:

 1. گذراندن دوره آموزشی مهارت درجه یک، برابر است با 6 سال تجربه کاری
  1. گذراندن دوره آموزشی مهارت درجه دو، برابر است با 4 سال سابقه کاری
  1. گذراندن دوره آموزشی مراکز جواز و ضمن کار، آموزش ارتقاء مهارت کمتر از 6 ماه، به تناسب مدت دوره، حداکثر 3 سال تجربی

2- کار آموز می‌تواند پس از اخذ گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای جواز کسب دریافت نماید.

3-کارآموز می‌تواند پس از اخذ گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای وام خود اشتغالی دریافت کند.

 1. کارآموز می‌تواند پس از اخذ گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای گواهینامه خود را ترجمه و کند.

در صورتی که می‌خواهید مهارت‌های مربوط به باطری ساز خودرو را کسب نمایید، در مورد اخذ و نحوه گرفتن مدرک، شرکت در کلاس‌ها، یادگیری برق خودرو (باتری سازی) هر گونه سوالی دارید می‌توانید با آموزشگاه فنی حرفه ای ایران ilo تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه