آشنایی با مزایا و معایب شغل برق خودرو؛ خطرات، خوبی ها و نظرات در مورد باطری سازی

مزایا و معایب شغل برق خودرو

کافی است پای صحبت بسیاری از افراد، ولو قدیمی‌های بازار نشسته باشید. بسیاری از آنها حتی با وجود رسیدن به درآمدهای زیاد از شغل و حرفه خود رضایت ندارند. زمانی که قصد یادگیری مهارت جدیدی را دارید و به عبارتی در حال ترسیم مسیر آینده شغلی خود هستید، باید تحقیقات زیادی انجام دهید. شغل برق خودرو یکی از تخصص‌هایی است که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما آیا با مزایا و معایب شغل برق خودرو آشنایی دارید؟ راجع به خطرات و محاسن آن چیزی شنیده‌اید؟ این مقاله قرار است شما را برای ورود یا عدم ورود به حرفه برق خودرو راهنمایی کند. همچنین در انتها نظرات در مورد شغل برق خودرو را بررسی خواهیم کرد. پس این مطلب را از سایت آموزشگاه هنرجویان دست ندهید.

محتوای صفحه

مزایا و معایب شغل برق خودرو

مزایا شغل برق خودرومعایب شغل برق خودرو
درآمد بالاساعات کار طولانی
بازار کار خوبمسئولیت‌های سنگین
فرصت‌های شغلی متنوعخطرات ناشی از برق
استقلال شغلی 
رضایت شغلی 
مزایا و معایب شغل برق خوردرو

مزایا شغل برق خودرو

دقیقا قبل از ورود به مسیر تبدیل شدن به یک برقکار خودرو، باید با مزایا و معایب شغل برق خودرو آشنا شوید. در این بخش ابتدا با مزایای این شغل آشنا خواهیم شد. مزایای برقکاری خودرو همان مواردی هستند که همه روزه انگیزه و انرژی فرد را برای شروع کار تحریک می‌کنند. همین مزایا هستند که برقکار خودرو را در مسیر ثابت قدم نگه می‌دارند و باعث می‌شوند هر روز با شور و اشتیاق برای آغاز کار آماده شود. مزایای هر شغل بسیار مهم هستند، حالا که صحبت از برق خودرو است، به مزایای این حرفه می‌پردازیم:

درآمد بالا

مشاغل مرتبط با مکانیک خودرو درآمد نسبتا بالایی دارند. درآمد شغل برق خودرو نیز ایده آل است و این موضوع نیاز به اثبات ندارد. به طور حتم می‌توان درآمد خوب این حرفه را مهمترین مزیت آن دانست، چرا که این روزها درآمد حرف اول را در انتخاب شغل می‌زند.

بازار کار خوب

روز به روز تعداد خودروهای سطح شهر افزایش پیدا می‌کند. از طرفی تعداد مغازه‌ها و تعمیرگاه‌های مرتبط با برق خودرو نسبت به تعمیرگاه‌های مکانیکی کمتر است. همین موضوع سبب شده بازار کار شغل برق خودرو بسیار مطلوب و هیجان انگیز باشد.

فرصت‌های شغلی متنوع

یکی دیگر از مزایا شغل برق خودرو، فرصت‌های شغلی متعددی است که در اختیار علاقه مندان قرار دارد. شاید بپرسید فرصت‌های شغلی شغل برق خودرو چیست؟ شما می‌توانید به عنوان یک شاگرد یا تعمیرکار حرفه‌ای در مغازه، کارگاه یا تعمیرگاه مجاز استخدام شوید، یا کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید. البته امکان مهاجرت برای حرفه‌ای ها نیز وجود دارد.

استقلال شغلی

استقلال شغلی شغل برق خودرو نیز یکی دیگر از مزایای این حرفه است. عموما افرادی که وارد این حوزه می‌شوند، دست کم پس از چند سال سرمایه خود را صرف راه اندازی یک مغازه یا تعمیرگاه، ولو باطری سازی کوچک می‌کنند. این می‌تواند شما را به استقلال شغلی برساند که برای رسیدن به آرامش ذهنی خیلی موثر است.

رضایت شغلی

زمانی که از رضایت شغلی شغل برق خودرو صحبت میکنیم، منظورمان این است که شما یک خدمت مفید برای مشتریان انجام می‌دهید. مثلا مشکلات سیم کشی را بررسی کرده و آنها را برطرف می‌کنید. این می‌تواند باعث تقویت احساس رضایت و ارزشمندی در فرد شود.

معایب شغل برق خودرو

هیچ چیز بی نقص نیست. از ابتدا هم قرار بود به بررسی مزایا و معایب شغل برق خودرو بپردازیم. تا به اینجا مزایای این حرفه را مرور کردیم، اما نگاهی به معایب این شغل خالی از لطف نخواهد بود. اگر علاقه زیادی به تبدیل شدن به یک برقکار خودرو دارید، توصیه می‌کنیم این بخش را با دقت بیشتری بخوانید. شاید مزایای برقکاری به شما انگیزه دهد، اما معایبی که در ادامه مطرح می‌شود، می‌تواند هر از گاهی شما را نسبت به شغلی که دارید، دلسرد کند:

ساعات کار طولانی

یادتان باشد وقتی که قدم در مسیر برقکاران خودرو می‌گذارید، باید همراستا با آنها پیش بروید. اغلب باطری سازها از صبح زود تا پاسی از شب کار می‌کنند. خرابی سیستم برق خودرو در هر ساعت از طول روز ممکن است پیش بیاید. بنابراین شما نباید این مشتریان را از دست بدهید. ساعات کار طولانی می‌تواند بسیاری از مواقع شما را خسته کند.

مسئولیت‌های سنگین

مسئولیت‌های شغل برق خودرو به معنای واقعی کلمه سنگین است. فرض کنید در حال تعمیر یک خودرو هستید که ناگهان مشتری وارد مغازه می‌شود و می‌خواهد مشکل خودرویش در عرض دو سه ساعت حل شود. اکنون شما هستید و مسئولیت هایی که روی دوشتان ریخته است!

خطرات ناشی از برق

در نهایت به عنوان یکی از معایب شغل برق خودرو باید بدانید که خطر هر لحظه از رگ گردن به شما نزدیکتر است. در واقع شما با سیستم برق سر و کار دارید و این اصلا شوخی بردار نیست. البته تنها خطر برق نیست که شما را تهدید می‌کند. در ادامه به خطرات این شغل خواهیم پرداخت.

خطرات شغل برق خودرو

پس از معرفی مزایا و معایب شغل برق خودرو و ذکر خطراتی که برقکار خودرو را تهدید می‌کند، به عنوان یکی از معایب این شغل، شاید این سوال در ذهنتان خطور کرده باشد که مگر برقکار با چه خطراتی مواجه است. البته خطرات شغل برق خودرو رایج نیست، به این معنی که قرار نیست حتما در طول حرفه کاری خود با این موارد روبرو شوید. اما اگر دقت کافی نداشته باشید، ممکن است این مشکلات شما را تهدید کند، مشکلاتی که بعضا با جان شما در ارتباط است. بیایید ببینیم خطرات پیرامون باتری ساز چیست.

برق گرفتگی

وقتی با برق سر و کله می‌زند، خطر برق گرفتگی هم هر لحظه در کمین است. از همین رو یک برقکار باید در زمان فعالیت تمام ذهن و تمرکز خود را روی کار معطوف کند. کوچکترین بی احتیاطی می‌تواند باعث برق گرفتگی شود.

سوختگی

سوختن یکی دیگر از مشکلاتی است که برقکاران خودرو با آن مواجه می‌شوند. سوختن به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد. شاید سوختگی با برق باشد، شاید هم سوختگی با مواد شیمیایی یا حتی آب داغ. پس این مورد را هم باید به لیست خطرات اضافه کرد.

آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی

در ادامه خطرات شغل برق خودرو به آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی می‌رسیم. در زمان باز و بسته کردن قطعات و یا بررسی سیم کشی ممکن است مواد شیمیایی روی شما بپاشد. همین اتفاق کافی است تا سلامتی شما دچار مشکل شود.

آسیب‌های ناشی از سقوط

تقریبا تمام مشاغل مرتبط با اتو مکانیک از این مشکل رنج می‌برند. بسیاری از قطعات و لوازم خودرو سنگین هستند. سقوط این قطعات می‌تواند باعث نقص عضو و مشکلات متعدد برای برقکاران شود.

آسیب‌های ناشی از صدا و ارتعاش

برخی از مکانیک‌ها و برقکارها داخل گوش خود نوعی گوش گیر می‌گذارند. می‌دانید دلیل این کار چیست؟ این مشاغل با سر و صدای زیادی روبرو هستند که در دراز مدت روی شنوایی فرد تاثیرات منفی خواهد گذاشت. این نکته را هم باید یکی دیگر از خطرات فعالیت به عنوان یک برقکار خودرو در نظر گرفت.

خوبی‌ها شغل برق خودرو

در کنار تمام مزایا و معایب شغل برق خودرو و خطراتی که برقکار با آن دست و پنجه نرم می‌کند، نباید از خوبی‌های این حرفه چشم پوشی کرد. به هر حال تعمیر سیستم برق خودرو جذابیت‌های خاص خود را دارد، جذابیت‌هایی که شاید باعث شده علاقه مندان به این حوزه با وجود معایب و خطرات متعدد همچنان آن را به عنوان آینده شغلی خود انتخاب کنند. می‌خواهید بدانید این خوبی‌ها و در واقع جذابیت‌های شغل برق ماشین چیست؟ در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت:

چالش‌برانگیز بودن

اگر عاشق چالش هستید و به اصطلاح سرتان برای حل کردن معما درد می‌کند، احتمالا شما در شغل برق خودرو موفق خواهید شد. در این شغل هر روز با یک مشکل جدید مواجه خواهید شد، پس به عبارتی باید به دنبال حل مشکلات نو و تازه باشید. در واقع در این حرفه قدرت حل مسئله و خلاقیت فاکتور مهمی محسوب می‌شود. این اتفاق می‌تواند به جذابیت‌های شغل پیش رو اضافه کند.

تنوع کارهایی که انجام می‌شود

نشستن پشت میز، ثبت اطلاعات مشتری یا سایر کارهای تکراری، شاید در اوایل خوب به نظر برسد، اما در دراز مدت شما را خسته خواهد کرد. هیچ چیز مثل یک رفتار تکراری خسته کننده و عذاب آور نیست. چرا که انسان ذاتا تنوع طلب می‌باشد. یک برقکار ماشین هر روز با مشکلات و کارهای جدید روبرو می‌شود. این موضوع نیز می‌تواند جز محاسن شغل برقکاری اتومبیل باشد.

امکان یادگیری مهارت‌های جدید

هرچقدر هم که سرتان شلوغ باشد، باز هم در طول روز وقت اضافه خواهید داشت. می‌توانید در این تایم اضافه مثل بسیاری از افراد وقت خود را بیهوده بگذرانید یا یک مهارت جدید فرا بگیرید. حالا که با برقکاری آشنایی دارید، شاید بد نباشد یک تخصص دیگر درباره اتومکانیک را انتخاب کنید. خصوصا اگر در نزدیکی شما یک تعمیرگاه یا نمایندگی حاضر باشد.

نظرات افراد مختلف در مورد شغل برق خودرو

پس از آشنایی با مزایا و معایب شغل برق خودرو و اطلاع از خطرات و محاسن این شغل، شاید در گام آخر تحقیق خود بد نباشد نظرات در مورد شغل برق خودرو را جویا شویم. البته شما باید از کسی نظر بپرسید که خودش خاک این شغل را خورده است. از همین رو پس از صحبت‌هایی که با اساتید مجرب آموزشگاه هنرجویان داشتیم، به نتایج جالبی دست پیدا کردیم. در ادامه این نتایج را به صورت خلاصه و مفید ارائه خواهیم کرد:

“از نظر متخصصین این حوزه، یادگیری برق خودرو نسبت به سایر شاخه‌های اتومکانیک آسانتر است. از طرفی دستمزد خدمات این شغل نسبت به مثلا شغلی مثل مکانیکی بیشتر خواهد بود. البته بسیاری از افراد اعتقاد دارند مشتریان مکانیکی بیشتر است که این موضوع به دلیل تعداد بیشتر مغازه‌ها و مکانیکی‌های سطح شهر امتیاز مثبتی نمی‌باشد. در انتها طبق گفته برقکاران حرفه‌ای، تعمیر خرابی‌های مرتبط با برق خودرو نسبت به خرابی‌های مکانیک خودرو کمی پیچیده‌تر است. این مسئله نیازمند برخورداری از قدرت حل مسئله می‌باشد.”

آیا می‌خواهید وارد شغل برقکاری خودرو شوید؛ شروع کنید

همانطور که گفته شد، برای ورود به هر شغلی باید ابتدا تحقیق کنید. ما در این مطلب به مرور مزایا و معایب شغل برق خودرو پرداختیم. همچنین خطرات و محاسن این حرفه را بررسی کردیم. در انتها نظرات در مورد شغل برق خودرو را جمع آوری نموده و آنها را نیز به صورت مفید بیان کردیم. اگر فکر می‌کنید که شما برای این شغل ساخته شده‌اید، دوره حضوری آموزش برقکاری خودروی موسسه هنرجویان می‌تواند برای شما مفید باشد. در این دوره که تحت نظر استاید مجرب برگزار می‌شود، می‌توانید از صفر تا صد برق خودرو را یاد بگیرید. مطمئن باشید پس از گذراندن این دوره می‌توانید به یک باطری ساز حرفه‌ای تبدیل شوید.

 

برچسب ها:
لینک کوتاه :
سعیده رحیمی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه