5 فاکتور مهم در انتخاب روغن موتور مناسب خودرو

روش انتخاب روغن موتور مناسب خودرو

انتخاب روغن موتور مناسب یکی از چالش برانگیزترین موضوعاتی است که رانندگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. هیچ چیز مانند خرید یک روغن موتور بد نمی‌تواند به عملکرد خودرو  آسیب برساند. به عنوان مثال اگر روغن انتخابی ویسکوزیته بالایی داشته باشد، قطعات موتور برای حرکت نیاز به انرژی بیشتری پیدا می‌کنند، به این ترتیب مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند. از سوی دیگر ویسکوزیته پایین روغن باعث می‌شود روانکاری به خوبی در میان قطعات انجام نشود. قطعا ویسکوزیته تنها فاکتور مهم در خرید روغن موتور مناسب خودرو نیست. در زمان خرید این محصول باید به نکات متعددی توجه کرد. در ادامه 5 فاکتور مهمی که در زمان خرید باید به آن‌ها توجه کنید، ارائه شده است. با مطالعه این فاکتورها دیگر مشکلی بابت خرید بهترین روغن موتور نخواهید داشت؛ ضمناً دانستن این موارد برای متخصصان تعویض روغن موتور خودرو نیز ضروری است که در دوره آموزش تعویض روغنی به هنرجویان آموزش داده خواهد شد.

محتوای صفحه

روغن موتور چیست و چه کاربردی دارد؟

روغن موتور یک ترکیب شیمیایی است که از آن برای روانکاری و خنکسازی قطعات موتور استفاده می‌شود. این ماده از ترکیب روغن پایه و افزودنی‌های مختلف تولید می‌گردد. جالب است بدانید روغنی که برای موتور خودرو استفاده می‌کنید، نقش بسزایی در عمر مفید موتور خواهد داشت. بنابراین در زمان خرید این محصولات باید نهایت دقت و کمی وسواس به خرج دهید تا در انتخاب خود اشتباه نکرده باشید.

راهنمای انتخاب یک نمونه از روغن موتور مناسب

علاوه‌بر موارد گفته شده، انتخاب روغن موتور نامناسب تاثیر بسزایی در مصرف سوخت خودرو دارد. استفاده از روغن‌هایی که با خودرو سازگار نیست، تنها عملکرد موتور را کاهش داده و باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود. این تنها یک سوی قضیه است. تحقیقات نشان می‌دهد، روغن موتور بد می‌تواند باعث افزایش تولید آلاینده شود. به این ترتیب انتخاب یک محصول مناسب امری حیاتی به نظر می‌رسد.

اگر می‌خواهید با خرید روغن موتوری مناسب ضمن کاهش آلودگی هوا به بهبود عملکرد خودروی خود کمک کنید و همچنین طول عمر موتور اتومبیل را افزایش دهید، باید با اطلاعات کامل برای خرید این محصول اقدام کنید. این راهنما به شما کمک می‌کند به این اطلاعات دست پیدا کنید.

5 فاکتور مهم در انتخاب روغن موتور خودرو

کافی است برای خرید روغن موتور وارد یک فروشگاه لوازم یدکی شوید تا با اطلاعات گسترده فروشنده حسابی سردرگم شوید. علت این اتفاق عدم آگاهی از مشخصات و فاکتورهای خرید است. البته این نکته را به یاد داشته باشید، روغن موتوری برای خودرو مناسب است که علاوه بر کیفیت بالا و برخورداری از استانداردهای کیفی، با خودروی شما سازگار باشد. پس از آشنایی با 5 فاکتور زیر دیگر نیازی به راهنمایی فروشندگان نخواهید داشت و می‌توانید با خیالی راحت محصول مناسب خودروی خود را انتخاب کنید. این 5 فاکتور عبارتند از:

 • دفترچه راهنمای خودرو
 • استاندارد جهانی
 • ویسکوزیته
 • نوع روغن موتور
 • برند یا مارک

اجازه دهید بدون فوت وقت به این 5 فاکتور بپردازیم و شما را برای خرید روغن موتور مناسب خودروی‌تان راهنمایی کنیم.

1. دفترچه راهنمای خودرو را بررسی کنید

اصولی‌ترین کار پیش از خرید روغن موتور مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو است. هر ماشین به همراه یک دفترچه راهنما به خریدار عرضه می‌شود. در داخل این دفترچه اطلاعات مختلفی از نحوه نگهداری و سرویس قطعات مختلف وجود دارد. قطعا یکی از این اطلاعات مربوط به روغن موتور است. شما می‌توانید با اندکی جستجو در صفحات دفترچه راهنما بهترین روغن موتور خودرو را پیدا کنید.

انتخاب بهترین روغن موتور با مراجعه به دفترچه راهنما

البته روغن موتورها باید در طول فصول سرد و گرم تعویض شوند. بنابراین دقت کنید روغن موتور را مناسب با فصل سال خریداری کنید. برای مثال داخل دفترچه راهنمای ماکسیما روغن موتور مناسب برای فصل تابستان 10W40 و برای فصل زمستان 10W30 توصیه شده است. پیشنهاد می‌شود حتما به توصیه‌های شرکت سازنده توجه کنید.

انتخاب بهترین روغن موتور با مراجعه به دفترچه راهنما

2. به استانداردها توجه کنید

معروف‌ترین استانداردی که باید در زمان خرید روغن موتور به آن توجه کنید، استاندارد API می‌باشد. انجمن نفتی آمریکا یا (American Petroleum Institute) با استفاده از آزمایشات خود برچسبی را به هر روغن موتور اختصاص می‌دهد که بیانگر کیفیت محصول حاضر است. جالب است بدانید این استاندارد روغن‌های موتور موجود در بازار را به دو دسته C و S طبقه بندی می‌کند:

 • روغن موتور سری C: این دسته برای موتورهای دیزلی استفاده می‌شود که در کنار آن می‌توان حروف A تا N را مشاهده کرد.
 • روغن موتور سری S: این دسته مناسب موتورهای بنزینی بوده که در کنار آن‌ها می‌توان حروف A تا J را مشاهده کرد.

به طور کلی هرچه حرف انگلیسی دوم روغن موتور حرف بالاتری در الفبای انگلیسی باشد، کیفیت آن نیز بیشتر و بیشتر خواهد بود. بنابراین کیفیت روغن موتوری با برچسب استاندارد SB از روغن موتوری با برچسب SC بیشتر است.

تصویر زیر روغنی با استاندارد SAE را نشان می‌دهد. این حروف نشان می‌دهند محصول برای موتورهای بنزینی تولید شده و کیفیت نسبتا مطلوبی دارد.

توجه به برچسب استاندارد API در هنگام انتخاب روغن موتور

3. ویسکوزیته مهمترین فاکتور در انتخاب روغن موتور است

بدون تردید ویسکوزیته مهمترین پارامتری است که در زمان خرید روغن موتور باید به آن توجه کرد. ویسکوزیته یا گرانروی به مقاومت یک سیال در برابر جاری شدن اطلاق می‌شود. اگر بخواهیم کمی علمی‌تر بحث کنیم، باید بدانید ویسکوزیته مقاومت سیال در برابر تنش‌های برشی را محاسبه می‌کند. حالا که با این معیار آشنا شدید، بد نیست بدانید ویسکوزیته هر روغن موتور در دمایی نزدیک به 0 فارنهایت اندازه گیری می‌شود و روی محصول درج می‌گردد. تصویر زیر را به دقت نگاه کنید.

توجه به ویسکوزیته در هنگام انتخاب روغن موتوری

همانطور که مشاهده می‌کنید روی این محصول عبارتی با عنوان 5W-30 درج شده است. عبارت W از کلمه لاتین زمستان (به دلیل دمای پایین آزمایش) گرفته شده است. عبارتی که قبل از W مشاهده می‌کنید، بیانگر ویسکوزیته محصول می‌باشد. بدیهی است روغن در دماهای پایین غلیظ‌تر می‌شود. این موضوع به سادگی عملکرد موتور را تحت تاثیر قرار داده و مصرف سوخت را افزایش می‌دهد. بنابراین در دماهای سردتر باید از روغن‌هایی با ویسکوزیته پایین استفاده نمود.

در سوی دیگر ماجرا باید بدانید روغن در فصول گرم سال به شدت رقیق می‌شود و مقاومت خود را از دست می‌دهد. در این صورت استفاده از سیالی با ویسکوزیته پایین (مثلا 5) نمی‌تواند برای روانکاری چندان مناسب باشد. در این شرایط بهتر است از محصولاتی با ویسکوزیته بالاتر استفاده شود تا با رقیق شدن سیال مشکلی ایجاد نشود.

4. نوع روغن موتور را تعیین کنید

انتخاب روغن موتور مناسب با مرور دفترچه راهنما، توجه به استاندارد محصول یا ویسکوزیته می‌تواند خرید شما را آسان کند. اما نباید از بررسی سایر فاکتورها نیز چشم‌پوشی کنید. روغن موتورها با وجود تفاوت‌های خود در انواع مختلفی عرضه می‌شوند که در نوع خود جالب است. این محصولات را می‌‌توان در 3 دسته مختلف خریداری نمود که هر یک ساختار و کاربردی متفاوت از سایرین دارد:

 • روغن موتور تمام سنتیک: روغن موتورهای تمام سینتیک بالاترین عملکرد را در میان محصولات مشابه از خود نمایش می‌دهند. این محصولات برای خودروهای فوق پیشرفته و قدرتمند تولید شده و به معنای واقعی کلمه ایده‌آل هستند. مصرف سوخت پایین، عمر مفید بالا، محافظت از قطعات در برابر سایش و روانکاری در سخت‌ترین شرایط از ویژگی‌های چنین روغن‌هایی می‌باشد.

این محصولات با عبارت انگلیسی Full Synthetic Oil قابل شناسایی هستند.

 • روغن موتور نیمه سینتیک: دسته‌ای دیگر از روغن‌های موجود در سطح بازار به روغن‌های نیمه سنیتیک شهرت یافته‌اند. از نام این محصولات می‌توان به نحوه ساختار آن‌ها پی برد. در واقع نیمه سینتیک‌ها با ترکیب روغن‌های سینتیک و مینرال تولید می‌شوند. روغن موتورهای نیمه سینتیک از لحاظ عملکردی مشابه روغن‌های تمام سینتیک دارد، اما در قیمت بیشتر با روغن معمولی در رقابت است.

این روغن‌ها را نیز می‌توان با عبارات انگلیسی Synthetic Blend oil خریداری نمود.

 • روغن موتور معمولی: یکی دیگر از انواع روغن موتورها به روغن‌های معمولی شناخته می‌شوند. بسیاری از محصولات موجود در بازار در این دسته قرار می‌گیرند. جالب است بدانید روغن‌های معمولی از نفت خام ساخته می‌شوند و طبیعتا قیمت نسبتا ارزان‌تری نسبت به دو نمونه قبلی دارند.

بر روی روغن موتورهای معمولی عبارتی نظیر Conventional Oil نوشته میشود.

5. برند مورد نظر را خریداری کنید

انتخاب بهترین روغن موجود در بازار هنوز هم زود است. شما باید یک پارامتر دیگر نیز به پارامترهای قبل اضافه کنید. معیار پنجم برای خرید روغن موتور چیزی نیست جز برند. موضوعی که می‌تواند تا حدود زیادی در کیفیت و قیمت نهایی محصول خریداری شده تاثیرگذار باشد. شاید باورش سخت باشد اما یک روغن موتور از برند X با برچسب 10W-20 می‌تواند با روغن موتوری از برند Y با همین برچسب متفاوت باشد. این شما هستید که باید برند مدنظر خود را انتخاب کنید. در ادامه ما چند برند خارجی و داخلی را معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید با توجه به سلیقه و البته تجربه برند مناسب را پیدا کنید.

مشهورترین برندهای خارجی روغن موتور عبارتند از:

 • توتال (Total)
 • کاسترول (Castrol)
 • الف (Elf)
 • لیکومولی (Liqui Moly)

مشهورترین برندهای داخلی روغن موتور عبارتند از:

 • اسپیدی
 • بهران
 • ایرانول
 • پترونول

با IranILO مهارت تعویض روغنی را به لیست مهارت‌های خود اضافه کنید

همین که تا به اینجا همراه ما بودید، نشان می‌دهد به مکانیک خودرو و مهارت تعویض روغنی علاقه دارید. تعویض روغنی یکی از پردرآمدترین مشاغل دنیا است که یادگیری آن بسیار لذت بخش خواهد بود. خوشبختانه دوره‌های فنی حرفه‌ای این مهارت در IranILO تحت نظر اساتید مجرب کشور برگزار می‌شود. شما علاقه مندان می‌توانید با شرکت در این دوره‌ها ضمن تقویت مهارت‌های فردی مدرک معتبر تعویض روغنی را از سازمان فنی حرفه‌ای دریافت کنید. پیشنهاد می‌شود این فرصت استثنایی را از دست ندهید و حتما در کلاس‌های ما شرکت کنید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :
سعیده رحیمی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه