فیلتر روغن چیست و چه کاری انجام می دهد؟

فیلتر روغن موتور خودرو چیست

فیلتر روغن نقش مهمی در عملکرد روغن موتور ایفا می‌کند. روغن موتور با چرخش در مدار مشخص شده ضمن روانکاری قطعات و کاهش اصطکاک باعث خنکسازی اجزای داخلی موتور می‌شود. در طول این پروسه روغن موتور با کثیفی‌ها و ناخالصی‌هایی مواجه می‌گردد که در طول کارکرد خودرو اجتناب ناپذیر است. پلیسه‌ها، آلودگی‌ها و گرد‌و‌خاک به تدریج به موتور اضافه شده، عملکرد آن را کاهش داده و منجر به استهلاک خودرو می‌شوند. وظیفه‌ی دیگری که روغن موتور برعهده دارد، جمع آوری ناخالصی‌ها و آلاینده‌های سطح موتور می‌باشد. در این شرایط کار فیلتر روغن تصفیه روغن موتور از ناخالصی‌ها و آلودگی‌های موجود است. در ادامه اطلاعات جامعی درباره این قطعه از خودرو ارائه خواهیم کرد.

محتوای صفحه

فیلتر روغن چیست؟

فیلتر روغن یک قطعه استوانه‌ای شکل است که از آن برای تصفیه روغن موتور استفاده می‌شود. موتور ماشین پس از طی کیلومترها مسافت به تدریج روی دور فرسایش می‌افتد. این موضوع با ایجاد براده‌های آهن از اصطکاک قطعات داخلی به خوبی قابل درک است. در کنار آن نباید از گرد و غبار و سایر آلودگی‌هایی که ناشی از احتراق است، چشم پوشی کرد. به طور کلی عملکرد خودرو باعث ورود آلودگی و ناخالصی به داخل موتور می‌شود. این آلودگی به‌لطف روغن موتور پاکسازی خواهد شد. اما در نهایت به واسطه فیلتر جذب شده و از ورود مجدد به داخل موتور منع می‌شود.

کار فیلتر روغن چیست؟

شاید ” تصفیه و پاکسازی روغن موتور” سریع‌ترین و دقیق‌ترین پاسخ به سوال: وظیفه فیلتر روغن چیست؟ باشد. اگرچه این وظیفه کوچک به نظر می‌رسد، اما لطف بزرگی برای عملکرد صحیح خودرو به شمار می‌رود. اگر فیلتر از چرخه روغن‌کاری حذف شود، ناخالصی‌ها و آلاینده‌های روغن موتور باقی می‌مانند. این ناخالصی‌ها دوباره وارد موتور شده و عملکرد آن را کاهش می‌دهند.

از وظایف فیلتر روغن تصفیه و پاکسازی روغن موتور است

همچنین وجود آلودگی در روغن، نه تنها عمر مفید روغن موتور را کاهش می‌دهد، بلکه سرعت استهلاک قطعات داخلی موتور را نیز بیشتر می‌کند. به این ترتیب باید پذیرفت همین قطعه کوچک وظیفه بزرگی برعهده دارد.

اجزای فیلتر روغن خودرو

فیلتر روغن ماشین جهت پاکسازی و حذف آلودگی‌ها و ناخالصی‌های روغن موتور از اجزای مختلفی تشکیل شده است. به طور کلی ساختمان فیلتر روغن به 8 قسمت طبقه بندی می‌شود که هر طبقه نقش مهمی در فرایند فیلتراسیون ایفا می‌کند. این 8 قسمت عبارتند از:

 • درب بالایی
 • سوپاپ ورودی
 • محفظه کاغذی
 • فیلترهای کاغذی
 • مجرای مرکزی
 • سوپاپ اطمینان
 • دیسک انتهایی
 • نگهدارنده
اجزای تشکیل دهنده فیلتر روغن ماشین

شاید برای شما جالب باشد که داخل فیلتر روغن چه اتفاقی رخ می‌دهد. نحوه عملکرد اجزای داخلی برای تصفیه روغن بسیار ساده است. ابتدا لازم است بدانید پلیسه، آلاینده و در مجموع تمام ناخالصی‌ها به همراه روغن موتور به داخل محفظه بازمی‌گردند. اما روغن ناخالص جهت روانکاری و خنکسازی باید به داخل موتور بازگردانده شود. اینجاست که با نیروی اویل پمپ، روغن به سمت موتور حرکت می‌کند. اما پیش از ورود به موتور، روغن ناخالص باید از فیلتر عبور کند.

در ابتدای مسیر روغن از طریق سوراخ‌های تعبیه شده وارد فیلتر روغن موتور می‌شود. پس از آن این روغن ناخالص به سمت بخش میانی هدایت می‌گردد. در این بخش عملیات فیلتراسیون به وسیله کاغذهای خاصی انجام می‌شود، به طوری که ناخالصی‌های روغن به طور کامل از آن جدا می‌گردد. در انتها روغن خالص از طریق مسیر تعبیه شده وارد موتور می‌شود تا مجددا به وظایف خود یعنی روان کاری، خنکسازی و پاکسازی بپردازد.

انواع فیلتر روغن

پس از این که متوجه شدیم فیلتر روغن چیست، چه کاربردی دارد و از چه اجزایی تشکیل شده است، بد نیست با انواع این محصولات نیز آشنا شویم. به طور کلی فیلترهای روغن در دو دسته تولید و روانه بازار می‌شوند. این دو دسته عبارتند از:

 • فیلتر روغن کارتریجی: المنت این نوع فیلتر با واشر آب بندی می‌شود. معمولا محفظه نگهدارنده در این محصولات به صورت مجزا روی موتور نصب شده و در هنگام تعویض کافی است قطعه نو با قبلی جایگزین شود. به این فیلترها المنتی نیز گفته می‌شود.
 • فیلتر روغن پیچی: در سمت مقابل فیلتر پیچی به کمک واشر روی بدنه موتور پیچ می‌شود. این محصولات عموما به شکل فلز استوانه‌ای ساخته شده و از لحاظ ساختار درونی به فیلترهای کارتریجی شباهت دارند، با این تفاوت که تنها قسمت خارجی آن‌ها با بدنه فلزی پوشانده شده است.
فیلتر روغن کارتریجی و پیچی از انواع فیلتر روغن موتور خودرو

طبق بررسی‌ها و مستندات فیلترهای پیچی یا فلزی عملکرد نسبتا بهتری از فیلترهای کاغذی دارند. آمارها نشان می‌دهد فیلتر فلزی تا 10 برابر عمل فیلترسازی را بهتر انجام می‌دهد. بنابراین اگر به دنبال یک فیلتر مناسب برای خودروی خود هستید، بهتر است از این محصولات استفاده کنید. البته انتخاب یک فیلتر مناسب مستلزم توجه به ویژگی‌های مختلفی است که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

انواع فیلتر روغن چیست؟

فیلتر روغن موتور خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای این که کار فیلتر روغن به درستی انجام شود، باید از فیلترهای کاغذی مناسبی استفاده شود. همچنین نکات زیادی پیرامون انتخاب یک فیلتر مناسب حائز اهمیت است که باید در زمان خرید به آن‌ها توجه کرد. اگر به دنبال خرید یک فیلتر ایده آل هستید، باید بدانید فیلتر خوب از ویژگی‌های زیر برخوردار است:

 • کاغذ یا فیلتر استفاده شده در محصول قابلیت بالایی در جداسازی ناخالصی‌ها داشته باشد
 • تعداد کاغذ یا فیلتر استفاده شده در محصول زیاد باشد
 • کاغذ یا فیلتر باید در مقابل فشار روغن مقاوم باشد
 • محفظه محصول نیز باید مقاومت خوبی در برابر فشار روغن داشته باشد
 • در مقابل نفوذ آب و سایر مواد مقاوم باشد
 • مجهز به سوپاپ اطمینان باشد

با Iran ILO مدرک تعویض روغنی بین المللی دریافت کنید

اگر موضوعاتی نظیر فیلتر روغن چیست برای‌تان جذاب است یا به دنبال آشنایی با کار فیلتر روغن هستید، قطعا به مکانیک خودرو علاقه‌مند هستید. ما در ایران آی ال او با ارائه دوره‌های آموزشی سطح بالا بر آن شدیم تا تمام حوزه‌های مکانیک خودرو را به متقاضیان عزیز آموزش دهیم. شما می‌توانید برای شرکت در دوره‌هایی نظیر مکانیک خودرو، آموزش تعویض روغنی، آپاراتی و … اقدام کنید و مدرک بین المللی تعویض روغنی خود را دریافت کنید. بدین ترتیب فرصت‌های بالقوه زیادی،هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور خواهید داشت. این فرصت ایده آل را از دست ندهید و با ثبت نام در دوره‌های Iran ILO مسیر پیشرفت خود را هموار سازید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :
سعیده رحیمی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه