مدت یادگیری برق صنعتی؛ یاد گرفتن مباحث تخصصی استفاده از برق در صنعت چقدر طول می‌کشد؟

کلاس‌های فنی حرفه ای در مدت یادگیری برق صنعتی

افراد فعال به عنوان متخصصان برق در مراکز صنعتی، معمولاً از امنیت شغلی و درآمد بالایی برخوردار هستند. به همین علت بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که یادگرفتن برق صنعتی چقدر طول می‌کشد، تا در صورت مناسب بودن مدت یادگیری برق صنعتی، شانس خود را برای ورود به بازار این حرفه امتحان کنند.
اگر می‌خواهید از زمان مورد نیاز برای یادگیری مباحث برق قدرت و استفاده از برق در صنعت مطلع شوید، این مطلب که توسط مدرسین برق آموزشگاه فنی حرفه ای ایران ILO تدوین شده است را بخوانید.

محتوای صفحه

مدت دوره یادگیری برق صنعتی چقدر است؟

با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه، کارجویان به دنبال روشی هستند که مسیر یادگیری کوتاه‌تر و در عین حال تخصصی‌تری داشته باشد. از این رو بهترین گزینه جهت معرفی به کارجویان ، دوره‌های آموزش برق صنعتی است که در آموزشگاه‌های معتبر فنی و حرفه‌ای در سطح کشور برگزار می‌شود.

مدت یادگیری برق صنعتی عموما بسته به آموزشگاه‌های مختلف متفاوت خواهد بود. چرا که هر آموزشگاه متد و روشی را جهت آموزش برق صنعتی در نظر می‌گیرد. اما به صورت کلی دوره آموزش برق صنعتی از 2 هفته تا کمتر از 3 ماه می‌باشد. در ادامه به چرایی و دلیل متغیر بودن این مدت زمان اشاره خواهیم کرد.

مدت آموزش برق صنعتی به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم شرکت در دوره برق صنعتی برگزار شده در آموزشگاه فنی و حرفه‌ای، کوتاه‌ترین زمان را جهت ورود به حرفه برق صنعتی پیش روی شما خواهد گذاشت که بازه زمانی موجود به عوامل و فاکتورهایی بستگی دارد.

یکی از این عوامل تاثیرگذار بر مدت آموزش برق صنعتی، آموزشگاهی است که کارآموز انتخاب می‌نماید. به این دلیل که هر آموزشگاه، برای جلوگیری از تداخل ساعات کلاسی هر دوره، یک تقویم آموزشی متفاوت تنظیم و در نظر می‌گیرد. ممکن است در یک اموزشگاه به دلیل حجم بالای شرکت‌کنندگان و تعداد پایین کلاس‌ها، به نحوی تقویم اموزشی خود را برای دوره برق صنعتی در نظر بگیرند که بیش از 4 ماه طول بکشد.

 اما در مقابل یک آموزشگاه دیگر با مدیریت درست دوره‌های برق صنعتی ، مدت آموزش برق صنعتی را 2 ماه تعیین نماید. در نتیجه بهتر است پیش از ثبت نام، تقویم آموزشی آموزشگاه مربوطه را بررسی نمایید.

بهتر است بدانید سرفصل‌هایی که در دوره برق صنعتی آموزش داده می‌شود، در اکثر آموزشگاه‌ها یکسان می‌باشد. چرا که این سرفصل‎ها توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور تعیین شده است. اما میزان عمیق شدن اساتید در مطالب و سرفصل‌های مذکور، تعیین کننده مدت یادگیری برق صنعتی خواهد بود. به عنوان نمونه ممکن است اساتیدی در یک آموزشگاه به صورت عمیق بر مبحثی کار نمایند. در عین حال اساتید دیگری باشند که از همان مبحث به صورت کاملا سطحی عبور کنند. طبیعتا این موضوع بر مدت آموزش برق صنعتی موثر خواهد بود.

آیا مدت دوره برق صنعتی روی کیفیت آموزش داوطلبان تاثیر دارد؟

آموزشگاه فنی و حرفه‌ای دارالفنون به منظور آموزش برق صنعتی دوره‌هایی به صورت فشرده، نیمه فشرده و عادی درنظر گرفته است. این موضوع به کارآموزان کمک خواهد کرد تا دوره‌ای متناسب با شرایط خود انتخاب نمایند. اما در عین حال تفاوتی در سرفصل‌هایی که آموزش داده می‌شود، نخواهد بود.

دوره فشرده عموما در 2 هفته برگزار می‌شود و چینش کلاس‌ها به نحوی است که در تمام روزهای هفته و با طولانی ترین ساعات برگزار می‌شود. این چینش، امکان شرکت برای علاقمندانی را فراهم خواهد کرد که از سایر شهرهای کشور در کلاس‌ها شرکت می‌کنند.

علاوه بر دوره فشرده، این آموزشگاه دوره نیمه فشرده را نیز برای علاقمندان درنظر گرفته است. طول مدت یادگیری برق صنعتی در این دوره 4 هفته خواهد بود.

همچنین کارآموزانی که در کنار شرکت در کلاس‌ها، به شغلی دیگر نیز مشغول هستند، می‌توانند در دوره‌های عادی ثبت نام کنند تا کمترین ساعات کلاسی در طول هفته را داشته باشند. البته لازم است بدانید دوره عادی در آموزشگاه فنی و حرفه‌ای دارالفنون 8 هفته می‌باشد.

این دوره‌ها صرفا به لحاظ ساعات کلاسی آن در هفته به دوره فشرده، نیمه فشرده و عادی تقسیم شده است و فقط نوع چینش کلاس‌ها متفاوت است. بنابراین سرفصل‌های تدریس شده در دوره‌های برق صنعتی در هر سه نوع دوره یکسان است. لذا مدت دوره برق صنعتی در دوره فشرده به هیچ وجه بر کیفیت آموزش شرکت‌کنندگان آن تاثیری نخواهد داشت.

اهمیت مدت زمان یادگیری برق صنعتی بر ورود شرکت کنندگان به بازار کار

در سال‌های اخیر برق صنعتی کاربرد زیادی پیدا کرده است. به این صورت که با پول‎ساز شدن صنایع مختلف، تعداد کارخانه‌ها، شرکت‌ها و مراکز صنعتی رو به افزایش است.  همچنین مصرف بالای مراکز تجاری و ادارات موجب شده است تا از سیم کشی‌هایی با ولتاژ بالا یا همان برق صنعتی در این اماکن نیز استفاده شود.

تمام این مسائل باعث افزایش درخواست نیروی کار به عنوان برقکار صنعتی خواهد و افزایش تمایل به یادگیری برق صنعتی خواهد شد. از طرفی جامعه با کمبود نیروی کار متخصص در حرفه برقکار صنعتی رو به رو می‌باشد.

در نتیجه برای ورود به بازارکار پرتقاضای این رشته باید آموزشی را انتخاب نمایید که مدت یادگیری برق صنعتی را کوتاه کرده باشد. کوتاه بودن مدت آموزش برق صنعتی به شما کمک می‌کند هر چه زودتر جذب فرصت‌های شغلی برقکار صنعتی شوید.

لینک کوتاه :

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه