شغل جلوبندی سازی؛ چیستی، مزایا، معایب و نحوه یادگیری

شغل جلوبندی سازی؛ چیستی، مزایا، معایب و نحوه یادگیری

شغل جلوبندی سازی یکی از مشاغل پردرآمد حوزه تعمیرات خودرو است که اتفاقا طرفداران خاص خود را دارد. جلوبندی خودرو نقش مهمی در کاهش لرزش و ارتعاشات خودرو ایفا می‌کند. از طرفی این بخش مسئول حفظ تعادل ماشین، چه در زمان حرکت و چه در زمان توقف، می‌باشد. با توجه به اهمیت قسمت جلویی خودرو، بازار کار جلوبندی ماشین بسیار ایده آل است، چرا که هرگونه خرابی در این قسمت باید به سرعت شناسایی و برطرف شود. اگر به دنبال یادگیری یک شغل آینده‌دار هستید، پیشنهاد می‌کنم این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید، چرا که می‌خواهیم ببینیم شغل جلوبندی سازی چیست و چه مزایا و معایبی دارد.

محتوای صفحه

کار جلوبندی ماشین(شغل جلوبندی سازی) چیست؟

سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو یکی از مهمترین سیستم‌های داخل ماشین است. این سیستم دو وظیفه مهم بر عهده دارد:

 1. حفظ تعادل خودرو در حال حرکت یا سکون
 2. جلوگیری از انتقال لرزش در ناهمواری‌های سطح جاده به سرنشینان

هرگونه اخلال در عملکرد سیستم جلوبندی می‌تواند سبب بروز مشکلات متعدد در بخش تعادل و ایجاد لرزش در خودرو شود. اکنون می‌توان حدس زد که شغل جلوبندی سازی چیست و چه اهدافی دارد. یک جلوبندی ساز موظف است هرگونه عیب و ایراد در سیستم جلوبندی را سریعا شناسایی کرده و نسبت به رفع مشکل اقدام نماید.

خدماتی که در شغل جلوبندی سازی خودرو ارائه می شود

خدمات کار جلوبندی ماشین را می‌توان در عیب یابی، تعمیر و تعویض قطعات سیستم تعلیق و جلوبندی خلاصه کرد. در واقع یک جلوبندی ساز باید با تک تک قطعات سیستم تعلیق و سیستم جلویی خودرو آشنا بوده و بتواند آن‌ها را بررسی، باز و در صورت نیاز تعمیر نماید. همچنین تعویض این قطعات در صورت خرابی یکی دیگر از وظایف مرتبط با این شغل است. اگر مشتاقید بدانید یک جلوبندی ساز با چه قطعاتی سر و کار دارد، بهتر است نگاهی به لیست زیر بیندازید:

سیستم فرمانفنراکسلکمک فنر
سیبک‌هامیل تعادلسگ دستدستگاه تعلیق
چرخبلبرینگرامطبق‌ها
میل موج‌گیرشغال دستو غیره 

مزایای شغل جلوبندی سازی خودرو چیست؟

شاید اولین سوالی که برای افراد پس از آشنایی با حرفه جلوبندی سازی مطرح می‌شود این باشد که مزایای کار جلوبندی ماشین چیست؟ در ادامه به بررسی مزایا یا همان امتیازات مثبت این شغل می‌پردازیم. این مزایا می‌توانند شما را برای یادگیری این حرفه و ورود به بازار کار آن وسوسه کنند:

 • با یادگیری این شغل می‌توانید به روشهای مختلف درآمد کسب کنید. بهترین روش راه اندازی تعمیرگاه جلوبندی سازی شخصی است. در این روش به اصطلاح عموم آقای خود خواهید بود.
 • با توجه به تعدد خودروهای فرسوده میزان تقاضا برای تعمیر جلوبندی ماشین در ایران بسیار زیاد است.
 • برای یادگیری این حرفه نیاز به مدرک تحصیلی نداشته و می‌توانید با سپری کردن دوره‌های آموزشی طی مدت زمان کوتاه وارد بازار کار شوید.
 • اولین قسمت از خودرو که در تصادفات آسیب می‌بیند، جلوبندی آن است، این موضوع نیز روی تعداد مشتریان تعمیرگاه‌های جلوبندی تاثیرگذار است.
 • تعمیر خرابی در جلوبندی خودرو امکان سهل انگاری و دست دست کردن ندارد. این موضوع نیز می‌تواند بیانگر بازار نسبتا خوب این شغل باشد.
 • تعداد جلوبندی‌های سطح شهر از تعداد مکانیکی‌ها و تعویض روغنی‌ها کمتر است.
مزایا و معایب کار جلوبندی سازی

معایب شغل جلوبندی سازی ماشین چیست؟

اکنون که می‌دانید مزایای شغل جلوبندی سازی چیست، شاید بد نباشد با معایب شغل جلوبندی سازی نیز آشنا شوید. لازم به ذکر است جهت ورود به هر شغلی ابتدا می‌بایست جنبه‌های مثبت و منفی آن را در نظر داشته باشید، سپس برای انتخاب آن تصمیم بگیرید. معایب این حرفه اگرچه آن چنان عذاب آور و ناراحت کننده نیست، اما می‌تواند یک پوئن منفی برای علاقه مندان به این حوزه تلقی شود:

 • از آنجا که مدام با روغن و قطعات روغنی سر و کار دارید، صورت، دست و لباس شما دائما روغنی و کثیف می‌شود.
 • این شغل نیاز به قدرت بدنی بالا و تحرک زیاد دارد.
 • در این شغل باید چالش حل مسئله داشته باشید و خودروی مشتریان را به سرعت تعمیر نمایید.

درآمد شغل جلوبندی‌سازی خودرو

بدون تعارف، درآمد دغدغه اصلی بسیاری از افراد، به خصوص جوانان در انتخاب شغل است. بنابراین در این قسمت راجع به درآمد کار جلوبندی ماشین صحبت می‌کنیم. پس از جمع آوری اطلاعات از جلوبندی سازی‌های سطح کشور متوجه شدیم درآمد این حرفه ثابت نیست. در واقع فاکتورهای مختلفی در درآمد نهایی تعمیرکاران نقش خواهد داشت.
شاید مهمترین نکته در این زمینه میزان مهارت و تخصص جلوبندی ساز باشد. از طرفی شهر تعمیرگاه، نوع برخوردار با مشتری و بسیاری از عوامل مختلف می‌تواند درآمد یک جلوبندی ساز را مشخص کند. در نهایت می‌توان ادعا کرد درآمد یک جلوبندی ساز چیزی حدود 7 تا 30 میلیون تومان در ماه است. اما برخی از افراد این حوزه به سبب تخصص بالا یا تعمیر جلوبندی خودروهای خارجی توانسته‌اند به درآمدهای 100 میلیون در ماه نیز دست پیدا کنند.

مکانیکی بهتر است یا جلوبندی

بدون شک افرادی که به تازگی قصد یادگیری این مهارت را دارند، همواره از خود می‌پرسند مکانیکی بهتر است یا جلوبندی؟ به شما قول می‌دهم که هیچکس به جز خود شما نمی‌تواند پاسخ مناسبی به این سوال ارائه دهد. هر یک از مشاغل مکانیکی و جلوبندی سازی مزایا و معایب خاص خود را دارند. برای مثال شغل جلوبندی سازی درآمد بیشتری دارد، اما یادگیری آن به مراتب سخت تر است. در مقابل درآمد مکانیکی نسبتا کمتر بوده، اما تعمیرات خودرو در این حوزه آسانتر به نظر می‌رسد. در نهایت این شما هستید که با توجه به علاقه، تیپ شخصیتی، اهداف و … باید یکی از آنها را انتخاب کنید. در واقع هیچ مشاوری بهتر از خودتان برای پاسخ به این سوال وجود ندارد.

نحوه یادگیری کار جلوبندی ماشین به چه صورت است؟

حالا که فهمیدید کار جلوبندی ماشین چیست و یک جلوبندی ساز چه وظایفی برعهده دارد، احتمالا به دنبال این هستید که این حرفه را یاد بگیرید. در این شرایط بد نیست بدانید برای یادگیری تمام مشاغل حوزه تعمیرات خودرو روشهای مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید وارد رشته مکانیک خودرو شوید و پس از سالها آموزش، حوزه جلوبندی سازی را برای ورود به بازار کار انتخاب نمایید. یا این که مدتی را تحت عنوان شاگرد یا کارآموز در یک مغازه کار کرده و خاک بخورید تا تازه یک جلوبندی ساز آماتور شوید.

با این وجود ما می‌خواهیم یک راه نسبتا سریع و آسان به جای روشهای بالا به شما نشان دهیم. با یادگیری جلوبندی سازی در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، نه تنها زمان و سرمایه شما هدر نمی‌رود، بلکه یک مدرک بین المللی نیز دریافت خواهید کرد. با دریافت این مدرک شما می‌توانید ادعا کنید یک جلوبندی ساز حرفه‌ای هستید!

بهترین راه یادگیری جلوبندی سازی

بهترین آموزشگاه فنی حرفه ای؛ جهت یادگیری جلوبندی سازی

اگر به دنبال یک شغل پردرآمد، آینده دار و پرتقاضا هستید، بدون شک شغل جلوبندی سازی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. با خواندن این مطلب اکنون دقیقا می‌دانید شغل جلوبندی سازی چیست، چه مزایا و معایبی دارد و درآمد آن چقدر است. چنانچه تصمیم گرفتید وارد این حرفه شوید، بهترین راهکار یادگیری آن در آموزشگاه‌های فنی حرفه‌ای می‌باشد.
اگر می‌خواهید کار جلوبندی ماشین تحت نظر برترین اساتید به صورت اصولی یاد بگیرید، کافی است در دوره‌های آموزشی آموزشگاه ایران ilo شرکت کنید. پس از گذراندن این دوره به یک جلوبندی ساز حرفه‌ای تبدیل خواهید شد. ضمنا مدرک دریافتی شما ارزش بین المللی داشته و می‌توانید از آن در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده کنید.  جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد نحوه ثبت نام و هزینه دوره با ما تماس بگیرید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :
سعیده رحیمی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه