چطور مکاینک خودرو شویم؛ راهنمای جامع 0 تا 100 یادگیری و ورود به حرفه تعمیرات خودرو

چطور مکانیک خودرو شویم؟

معمولا افرادی که می‌خواهند وارد حرفه مکانیکی شوند سوالاتی نظیر: چطور مکانیک شویم؟ یا چگونه یک مکانیک حرفه‌ای شویم؟ از کجا و چطور شروع کنیم را می‌پرسند.

شاید روزانه بالای ده‌ها هنرجو با آموزشگاه ایران  iloتماس گرفته و می‌پرسند: : چطور مکانیک شویم؟ یا چگونه یک مکانیک حرفه ای شویم؟ از کجا و چطور شروع کنیم؟ پاسخ به این سوال به موارد زیادی بستگی دارد این که بخواهید وارد شغل فنی و رشته مکانیکی شوید علاقه شما اولین موردی است که باید آن را مورد بررسی و سجش قرار دهید.
چرا که مکانیکی شامل فعالیت‌هایی مانند تعمیر قطعات خودرو، گیربکس، دیفرانسیل، موتور خودرو و … می‌باشد اگر میزان علاقه شما به کارهای فنی کم باشد، نمی‌توانید یکی از بهترین مکانیک‌های شهر خود شوید. (این در صورتی است که برای رسیدن به درآمد مناسب و جذب مشتری باید یک مکانیک حرفه‌ای و کار بلد شوید).
در ادامه این مطلب به تمامی این سوالات پاسخ داده ایم.

ضمناً با مراجعه به مقالات زیر می‌توانید در مورد این شغل اطلاعات دیگری نیز کسب کنید:

ضمناً جهت یادگیری این حرفه می‌توانید در دوره آموزش مکانیک خودرو شرکت کنید.

محتوای صفحه

چگونه مکانیک شویم

اگر در ابتدای راه هستید و تخصص شما فقط در حد تشخیص پیچ گوشتی از آچار فرانسه است، باید بگویم برای مکانیک شدن به ماه‌ها پیشتکار و تلاش نیاز دارید. چرا که شغل مکانیکی نیاز به انجام کارهای فنی و تخصصی دارد.
چگونه مکانیک شویم (چگونه بهترین مکانیک شویم)؟ یک تعمیرکار حرفه‌ای باید در تعمیرات و عیب یابی موتور خودرو، برق خودرو، سیستم روغن کاری اتومبیل و … تخصص داشته باشد و در وجود صورت مشکل آن را رفع نماید. مهارت آموزی مکانیکی معمولا از سنین نوجوانی شروع شده و مدت زمان یادگیری مکانیکی بین 3 ماه تا چند سال بسته به روش یادگیری، علاقه و پشتکار متغییر است.

یادگیری مکانیکی خودرو (یادگیری مکانیکی ماشین)

دیگر دوره خود آموزی تمام شده و اگر شخصی بخواهد در یک شغل مانند تعمیرات خودرو متخصص شود نیاز به استاد متخصص وصرف زمان جهت آموزش مهارت‌ها دارد. در این صورت خیالتان بابت یادگیری تمامی فنون تعمیرات خودرو و مدت زمانی که صرف آموزش می کنید راحت است.

یادگیری مکانیک خودرو در تهران
در پاسخ به این سوال که چگونه مکانیک شویم؟ باید بگوییم مکانیک خودرو شدن نیاز به یادگرفتن انواع مهارت ها هم به صورت تئوری و هم به صورت عملی دارد.

آنقدر‌ها هم سخت نیست فقط کافیست جهت مهارت آموزی مکانیکی از بین راه‌های موجود یکی از بهترین آنها را مطابق با شرایط خود انتخاب کنید. در ادامه به روش‌هایی که می‌توانید به واسطه آن مکانیکی را به صورت حرفه ای یاد بگیرید اشاره شده است.

روش یادگیری مکانیکی (مهارت آموزی مکانیکی)

به صورت خلاصه و  مستقیم راه‌های یادگیری مکانیکی خودرو و تعمیرات آن شامل موارد زیر هستند:

  • یادگیری مکانیکی از طریق تحصیل
  • یادگیری از طریق شاگردی
  • یادگیری از طریق شرکت در دوره‌های آموزشی
کلاس تبدیل شدن به یک مکانیک حرفه ای
برای این که در حوزه مکانیکی ماشین حرفه ای شوید باید بتوانید به صورت کامل و جزء به جزء تمام قطعات خود را رو شناخته و در صورت مشکل در هر قسمت از خودرو آن را رفع کنید.

یادگیری مکانیکی از طریق تحصیل

اگر در رده سنی 13 یا 14 سال هستید، می‌توانید در دوره دبیرستان رشته مکانیک را انتخاب کنید و سپس با ادامه تحصیل در دانشگاه و رشته مهندسی مکانیک خودرو، فنون مربوط به تعمیرات اتومبیل را به صورت تخصصی تر یاد بگیرید. (مدت زمان یادگیری حدود 7 سال)

یادگیری از طریق شاگردی

اگر دوره تحصیلی خود را سپری کرده‌اید و حال می‌خواهید با توجه به بازار کار یا علاقه وارد شغلی مکانیکی شوید یکی از راه‌های پیش روی شما یادگیری از طریق شاگردی کردن است. در این روش شما به عنوان شاگرد وارد یک تعمیرگاه خودرو می‌شود و با انجام کار به مرور زمان مهارت‌ها را کسب می‌کنید، البته اگر صاحب کار شما یک استاد مجرب هم باشد و همه مهارت‌ها را به شما آموزش بدهد. ( مدت زمان یادگیری بسته به میزان پشتکار شما بین 2 تا 5 سال )

یادگیری از طریق شرکت در دوره‌های آموزشی

اگر هیچ کدام از روش‌های بالا برای شما مناسب نبودند بهترین روش برای یادگیری، شرکت در دوره‌های مکانیکی خودرو می‌باشد از آنجایی که این دوره‌ها در آموزشگاه معتبر برگزار می‌شوند تمامی مهارت‌ها به صورت کامل به شما آموزش داده شده و همچنین در پایان دوره به شما مدرک بین المللی نیز اعطا خواهد شد. نیاز به اشاره است که این روش یکی از بهترین روش‌های موجود بوده و هر ساله صدها هنرجو از این طریق مهارت‌ها را به صورت تخصصی کسب و وارد بازار کار می‌شوند. ( مدت یادگیری 3 تا 6 ماه)

مقایسه روش‌های یادگیری مکانیکی خودرو به صورت یکجا

در جدول زیر سعی کرده‌‎ایم برای شفاف سازی به ویژگی‌های هر روش به صورت خلاصه اشاره کنیم:

نوع یادگیریمدت زمان لازم جهت آموزشرده سنی مناسبنوع آموزشوضعیت کسب مهارت
از طریق تحصیل3 سال تا 7 سالنوجوانبیشتر تئوری و کمتر عملیخوب
شاگردی کردن2 سال تا 5 سالنوجوان تا جوانیفقط عملیبسته به صاحب کار
شرکت در دوره ها3 ماه تا 6 ماهدر هر رده سنیبیشتر عملی و کمتر تئوریخوب

چگونه شاگرد مکانیک شویم

یکی از روش‌هایی که به آن اشاره شده است شاگردی در تعمیرگاه‌های خودرو است برای این که بخواهید به عنوان یک شاگرد وارد مغازه تعمیرات شوید می‌توانید از طریق آگهی‌های استخدام یا مراجعه به تعمیرگاه‌ها و صحبت با کارفرما اقدام نمایید. اگر هیچ مهارتی در تعمیرات و شناخت قطعات خودرو ندارید کار شما سخت تر خواهد شد. در این صورت ما به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما در ابتدا در دوره‌های آموزش مکانیکی شرکت کرده و سپس وارد بازار کار شوید. (شما بدون هیچ مهارت و مدرکی می‌توانید در این دوره‌ها ثبت نام کنید)

چگونه یک مکانیک حرفه ای شویم؟

همه‌ی افراد به دنبال بهترین‌ها هستند حتی اگر شخصی بخواهد به یک تعمیرگاه مراجعه کند به دنبال بهترین تعمیرکار در شهر خود است. بنابراین چیز عجیبی نیست که شما هم بخواهید در کار خود حرفه ای شوید.
حرفه ای بودن برای شما مشتریان بسیاری می‌آورد و این سبب می‌شود شما شناخته شده تر شده و درآمدتان افزایش یابد. برای این کار لازم است مدتی را صرف آموزش کرده و سعی کنید تمامی مهارت‌ها را از اساتید متخصص یاد بگیرید از آنجایی که تعمیرات خودرو نیاز به دانش و انجام خدمات فنی دارد بنابراین سعی کنید از هر دو روش یادگیری (هم تئوری و هم عملی) استفاده نمایید.

روش یادگیری اینکه چگونه مکانیک حرفه ای شویم
یادگیری مهارت های تعمیرات خودرو و انجام کارهای متعدد به صورت مستقل شرایطی را فراهم می کند تا به صورت یک مکانیک حرفه ای شناخته شوید.

پس از صرف آموزش نیاز است تا به صورت مستقل کسب و کار خود را راه اندازی نمایید و سعی کنید مشتریان بیشتری را از طریق تبلیغات یا روش‌های دیگر جذب نمایید. در این صورت پس از مدت زمان کوتاهی می‌توانید یک مکانیک کاربلد و خوب شوید.

سن مناسب برای یادگیری مکانیکی چه زمانی است؟

معمولا افراد در سن نوجوانی و جوانی شروع به کسب مهارت‌های مربوط یه مکانیکی خودرو می کنند. البته که با استفاده از روش‌هایی مانند ثبت نام در آموزشگاه هر فردی در هر سنی می تواند تمامی مهارت ها رو در کوتاه ترین زمان فرا بگیرید.

یادگیری مکانیکی چقدر طول میکشد؟

زمان لازم برای یادگیری مکانیکی بستگی به روش یادگیری متفاوت است به عنوان مثال: اگر از طریق تحصیل بخواهید مهارت‌ها را کسب کنید 3 تا 6 سال، از طریق شاگردی 2 تا 5 سال و از طریق شرکت در دوره 3 تا 6 ماه طول می‌کشد.

ثبت نام در آموزشگاه فنی یکی از بهترین روش های یادگیری مکانیکی

سالانه متقاضیان بسیاری بنا به دلایلی می‌خواهند مهارت‌های مکانیکی را یاد بگیرند. شاید هر روزه بیش از ده‌ها نفر با آموزشگاه ایران ilo تماس می‌گیرند برخی از این افراد قبلا با استفاده از راه‌های نادرست اقدام به یادگیری کرده‌اند اما جز اتلاف وقت و سرمایه آورده‌ای برای آنها نداشته است. از این جهت ما همیشه توصیه می‌کنیم قبل از هر چیزی یک روش درست را انتخاب نمایید.
 در حال حاضر شرکت در دوره‌های آموزشی هم از جهت صرف زمان، پرداخت هزینه و میزان یادگیری مهارت‌ها یکی از بهترین روش‌های می‌باشد.

آموزشگاه فنی حرفه‌ای ایران ilo یک آموزشگاه مجاز و معتبر بوده که دوره‌های آموزشی فنی و مکانیکی خودرو را با شرایط عالی برگزاری می‌کند. داشتن اساتید متخصص، کلاس‌های مجهز به تجهیزات به روز، ارائه سرفصل‌ها در هنگام ثبت نام، ارائه مدرک بین المللی، داشتن خوابگاه برای افراد غیر بومی و … از جمله مزیت هایی است که می توان به آن اشاره کرد. اگر هنوز این سوال شما است که چگونه یک مکانیک حرفه ای شویم؟ می‌توانید جهت دریافت مشاوره یا دریافت اطلاع از شرایط  و نحوه ثبت نام در دوره مکانیکی خودرو با ما تماس بگیرید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه