زمان تعویض روغن موتور: بهترین موقع از نظر زمان و مقدار کیلومتر

بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو

زمان تعویض روغن موتور موضوعی است که در سرویس و نگهداری خودرو بسیار ضروری می‌باشد. روغن موتور به مرور زمان کارایی خود را از دست داده و دیگر قدرت روانکاری و جذب ذرات را ندارد. بنابراین باید طی زمان‌بندی دقیق به طور کامل تخلیه و از یک روغن موتور جدید استفاده شود.

اگرچه تمام افراد با این موضوع موافق هستند، اما اطلاعات مختلفی درباره تعیین وقت تعویض روغن موتور وجود دارد. اطلاعاتی که اغلب اشتباه و بعضا گمراه کننده هستند. با خواندن این مقاله از IranILO یکبار برای همیشه عمر مفید روغن موتور را تشخیص دهید و در تایم مناسب نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

ضمناً جهت یادگیری حرفه‌ای این موارد می‌توانید در یک دوره آموزشی مانند آموزش تعویض روغنی ایران ILO شرکت کنید.

محتوای صفحه

بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو

با پیشرفت تکنولوژی به مرور روغن موتورها با افزودنی‌های مختلف روانه بازار شدند. این رویه به افزایش زمان تعویض روغن موتور کمک شایانی کرده است. تا پیش از این روغن موتور خودرو باید در بازه‌های زمانی نسبتا کمتری عوض می‌شد. اما به لطف فناوری‌های جدید این بازه زمانی بیشتر شده است، چرا که روغن با به کارگیری علم روز با شیب کمتری خواص خود را از دست می‌دهد. با این حال نباید فراموش کرد، روغن یک ماده مصرفی بوده و در نهایت تاریخ انقضایی خواهد داشت.

بهترین وقت تعویض روغن موتور خودرو

با این حال بهترین زمان برای عوض کردن روغن موتور کدام است؟ اصلا عمر مفید روغن موتور چقدر است؟ با کمی جستجو در منابع مختلف احتمالا به جواب‌های ضد و نقیضی دست پیدا کنید. بسیاری از منابع خارجی توصیه می‌کنند روغن موتور پس از 15000 کیلومتر عوض شود. در بسیاری از منابع فارسی این عدد به 7 یا 8 هزار کیلومتر کاهش پیدا کرده است، در حالی که با جستجوی بیشتر اوضاع ناامید کننده‌تر نیز می‌شود. در بسیاری از منابع توصیه می‌شود به ازای هر 5000 کیلومتر کارکرد خودرو اقدام به تعویض روغن کنید. اما کدام منبع شما را به جواب صحیح می‌رساند؟

بهترین وقت تعویض روغن موتور خودرو

زمان تعویض روغن موتور از نظر کیلومتر

طبق نظر بسیاری از کارشناسان هر روغن موتور قادر است تا 15 هزار کیلومتر مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع وقت تعویض روغن موتور از نظر این افراد پس از 15000 کیلومتر رانندگی سرمی‌رسد. ادعایی که تا حدود زیادی درست است، اما نباید فراموش کرد این مقدار برای زمانی صدق می‌کند که خودرو در حالت ایده آل فعالیت کرده باشد. حالت ایده آل به حالتی گفته می‌شود که خودرو در هوای معتدل، بدون گرد و خاک، با سرعت مناسب و بدون هیچ مشکلی کار کند. اتفاقی که تقریبا غیرممکن است. بنابراین باید قبول کرد هر روغن موتور کارکرد کمتری از 15000 کیلومتر دارد.

از سوی دیگر با مراجعه به تعویض روغنی‌ها می‌توان اطلاعات دیگری را کسب نمود. به گفته تعویض روغنی‌ها و آپاراتی‌ها روغن موتور خودرو پس از 5 هزار کیلومتر باید عوض شود. ادعایی که هرچند بسیار بلندپروازانه است، اما می‌تواند به بهود عملکرد خودرو در دراز مدت کمک کند. به هر حال تعویض روغن موتور به ازای هر 5 کیلومتر کمی عجولانه به نظر می‌رسد، اما از تعویض دیر هنگام آن بهتر است. اگر نمی‌خواهید به این توصیه گوش فرا دهید، باید چه کار کنید؟

بررسی کیلومتر برای تعویض روغن موتور

به نظر می‌رسد بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو همان توصیه‌ی کتاب آیین نامه باشد. در صفحه‌ای از کتاب آیین نامه رانندگی می‌خوانیم که روغن موتور خودرو باید به ازای هر 8 تا 10 کیلومتر کارکرد عوض شود. با این کار نه روغن خودرو قبل از تاریخ انقضا دور ریخته می‌شود، نه روغن با خواص از دست رفته به قطعات موتور آسیب می‌رساند. بنابراین اگر می‌خواهید روغن موتور را عوض کنید، بهتر است این کار را پس از پیمودن 8 تا 10 هزار کیلومتر انجام دهید.

زمان تعویض روغن موتور از نظر زمان

اگر فکر می‌کنید عمر مفید روغن موتور با میزان کارکرد خودرو در ارتباط است، سخت در اشتباه هستید. چه بسا شما پس از تعویض روغن موتور، ماشین را به پارکینگ منتقل کنید و اصلا تا چندین ماه یک استارت هم به آن نزنید. در این صورت نباید تاریخ انقضای روغن را با مقدار کارکرد برحسب کیلومتر سنجید. در این شرایط بهتر است با مقیاس زمانی وقت تعویض روغن موتور را مشخص کنیم. اما بازه زمانی مناسب برای تغییر روغن موتور چه زمانی است؟

بررسی زمان برای تعویض روغن موتور

مشابه باوری که در تعویض روغن موتور براساس کیلومترهای پیموده شده وجود دارد، برای تعویض روغن موتور با محاسبه زمان نیز نظرات مختلفی مشاهده می‌شود. بسیاری می‌گویند بهترین زمان برای تعویض روغن موتور بازه‌های زمانی 3 ماهه است، اما دسته‌ای دیگر این زمان را به بازه‌های بزرگتر یک ساله تغییر می‌دهند. در نهایت به نظر می‌رسد که بهترین زمان برای تغییر روغن موتور 6 ماه است. خصوصا اگر بدانید با پدید آمدن فصول گرم و سرد (تابستان و زمستان) بهتر است نوع روغن موتور تغییر کند.

حداقل هفته‌ای یکبار سطح روغن موتور را چک کنید

تا به اینجا به بررسی زمان تعویض روغن موتور پرداختیم. اما تمام این موارد برای وقتی است که هیچ مشکلی پیش روی شما نباشد. اما در برخی موارد شرایطی ایجاد می‌شود که باید هرچه سریع‌تر روغن موتور خودرو عوض شود. مثلا اگر مخزن روغن موتور نشتی پیدا کرده باشد، سطح روغن خودرو به مرور کاهش پیدا کرده و خطراتی جدی موتور را تهیه می‌کند.

مشاهده سطح روغن جهت تعیین زمان تغییر روغن موتور خودرو

بنابراین بسیار مهم و ضروری است که هر هفته دست کم یکبار سطح روغن موتور خودرو را چک کنید. این کار به راحتی و با خارج کردن سیم روغن قابل بررسی است.

اهمیت استفاده از دفترچه در وقت تعویض روغن موتور

به عنوان نکته آخر نباید فراموش کرد که در زمان تعویض روغن موتور خودرو استفاده از یک دفترچه راهنما برای یادداشت جزئیات بسیار مهم است. طبیعتا حفظ کیلومتر پیموده شده یا زمان دقیق تعویض آخرین روغن موتور بسیار سخت است و هر لحظه می‌تواند از حافظه خارج شود. بنابراین بهترین کار برای اینکه روغن موتور خودرو را سر وقت عوض کنید، یادداشت کیلومتر و زمان تعویض است.

با شرکت در دوره‌های IranILO به یک متخصص حرفه‌ای تعویض روغن تبدیل شوید

مکانیک یک علم جذاب و پولساز است. اگر بخواهید وارد این حرفه شوید، باید ابتدا در دوره‌های آموزشی اتومکانیک شرکت کنید. خوشخبتانه IranILO با ارائه انواع دوره‌های آموزش فنی حرفه ای مکانیک خودرو در این مسیر همراه شما خواهد بود. یکی از دوره‌های ما دوره تعویض روغنی است که در آن به تمام جزئیات آپاراتی از جمله زمان تعویض روغن موتور خودرو آشنا خواهید شد.
البته در این دوره علاوه بر تعیین وقت تعویض روغن موتور اطلاعات مفید دیگری درباره تعویض روغنی و آپاراتی ارائه می‌شود تا شما هنرجویان با دانش کافی وارد بازار کار شوید. برای ثبت نام در کلاس‌ها همین امروز ثبت نام خود را آغاز کنید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :
سعیده رحیمی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه