شغل برق صنعتی؛ آشنایی کامل با شغل برقکاری صنعتی، مهارت‌ها و ویژگی

بازار کار برق صنعتی و آینده شغلی رشته برق سبب شده است بسیاری از افراد بخواهند وارد حوزه برق قدرت(صنعتی) شوند، از شغل های رشته برق صنعتی می‌توان به مشاغلی مانند برق‌کشی ساختمان، مهندسی مخابرات، برق قدرت و شغل برق صنعتی… اشاره کرد که امروزه هرکدام از آنها به تنهایی از میزان درآمد بسیار بالایی نیز برخوردار هستند، البته اگر متخصص شوید!!!

چند سوال مهم، آیا می‌دانید چگونه جهت ورود به مشاغل برق صنعتی متخصص شوید؟ یا یک برقکار صنعتی چه مهارت‌هایی دارد؟ سختی‌های کار شغل برقکاری صنعتی چیست؟ در این مقاله به بررسی شغل برق قدرت و وضعیت بازارکار آن و همچنین تیپ‌های شخصیتی مناسب برای شغل برقکار صنعتی پرداخته‌ایم. اگر قصد آشنایی با مسئولیت‌ها و وظایف برقکار صنعتی را دارید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

محتوای صفحه

معرفی شغل برق صنعتی(شغل برقکار صنعتی)

شغل برق صنعتی(شغل مهندس برقکار صنعتی)؛ عبارت است از فنون و مهارتی جهت انجام انواع شغل های رشته برق صنعتی نظیر تنظیم تابلو برق صنعتی، برنامه نویسی plc، سیم کشی، تنظیم مدارات و کنتورها و … که جزو پردرآمدترین رشته برق می‌باشند، این شغل‌ها در حال حاضر در کارخانجات صنعتی، پالایشگاه‌ها، ساختمان‌ها و … انجام می‌شود. به کسی که کار برق صنعتی را انجام می‌دهد برقکار صنعتی یا مهندس برق گفته می‌شود.

شرایط و ویژگی شغل برق صنعتی

در یک نگاه از طریق جدول زیر می‌توانید از مهارت، روش یادگیری و شرایط لازم جهت ورود به شغل برق صنعتی مطلع شوید.

نحوه ورود شغل برق قدرتویژگی
مهارت مورد نیازتسلط به برنامه نویسی پی ال سی – آشنایی با تابلو برق – سیم کشی
شرایط استخدام و بازار کارموقعیت شغلی در پالایشگاه، کارخانجات و …
نیاز به مدرک تحصیلیبدون نیاز به هیچگونه مدرک تحصیلی
نحوه یادگیری و ورد به شغل برق صنعتیاز طریق تحصیل – شرکت در دوره

فرصت های شغلی برق صنعتی

شغل برق صنعتی، از مشاغل تخصصی در حوزه مهندسی برق محسوب می‌شود، که زمینه‌های مختلفی از صنعت را در بر می‌گیرد. برخی از موقعیت های شغلی رشته برق صنعتی شامل موارد زیر هستند:

 • صنعت خودروسازی
 • تابلو برق‌های صنعتی
 • ماشین آلات صنعتی
 • الکتروموتورها
 • مدارهای مختلف
 • سیستم‌های اتوماسیون صنعتی مانند PLC
 • سایر تجهیزات و وسایل برق صنعتی

با توجه به افزایش تعداد کارخانجات صنعتی در سراسر کشور، یک برقکار صنعتی می‌تواند در قسمت‌هایی مختلفی مانند تعمیر و نگهداری در انواع کارخانه‌ها، تاسیسات تولیدی، کشتی سازی، شرکت آب و برق، معادن، نفت و گاز و… مشغول به استخدام شود.

آشنایی با مسئولیت‌ها و وظایف مربوط به شغل برقکار صنعتی  

متخصصان مشغول در شغل برق قدرت در زمینه‌های مختلفی از برق صنعتی می‌توانند فعالیت کنند. می‌توانند در هر یک از این زمینه‌ها نیز با توجه به نوع کار مسئولیت‌ها و وظایف منحصر به فردی داشته باشند.

لازم به ذکر است برقکاران صنعتی، تعدادی مسئولیت‌ و وظایف مشترک در حوزه برق صنعتی دارند که در این بخش به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. این وظایف عبارت‌اند از:

 • طراحی و پیاده‌سازی تابلوهای برق صنعتی در کارخانجات و کارگاه‌ها(اصلی ترین وظیفه یک برقکار صنعتی)
 • بررسی و کنترل تابلوهای برق صنعتی
 • حفاظت و تعمیر سیستم PLC
 • برنامه نویسی سیستم کنترل کننده ماشین‌های صنعتی(PLC)
 • سیم کشی و نصب تابلوهای توزیع و تولید برق
 • سیم کشی مدارهای الکتریکی در هر نوع از اماکن صنعتی
 • تعمیر و تعویض موتورهای الکتریکی رعایت کلیه نکات ایمنی و حفاظتی

شما فقط کافیست مهارت‌های مهم و لازم را در شغل برق قدرت یاد بگیرید در این صورت می‌توانید علاوه بر

ساعت کار و محل کار برقکار صنعتی

برخلاف شغل برق ساختمان، برقکاران صنعتی عموما کسب و کار مستقلی راه‌اندازی نمی‌کنند تا ساعات کاری بنابر میل خود منعطف باشد بلکه در کارخانه‌ها و شرکت‌های صنعتی استخدام می‌شوند. به همین دلیل ساعات کاری آن‌ها توسط این شرکت‌ها تعیین خواهد شد که ساعات کاری در این نوع از مشاغل تمام وقت می‌باشد.

درنظر داشته باشید که در شغل برق صنعتی ممکن است کنترل شبانه‌روزی از دستگاه‌های موجود در کارخانه به عمل بیاید. در نتیجه در برخی حوزه‌های صنعت شیف شب نیز برای برقکار صنعتی قرارداده خواهد شد.

محل کار شغل برقکار صنعتی بسته به حوزه‌ای که در آن استخدام شده متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال یک برقکار صنعتی ممکن است در نیروگاه تولید برق و دیگری در یک مرکز نظامی مشغول به کار شده باشد.

مهارت‌های ضروری برای ورود به کار برق صنعتی

 مهم ترین مبحث در شغل برق صنعتی، تابلوهای برق صنعتی می‌باشند. تابلو برق‌های صنعتی جهت برقراری نظم و ایجاد ارتباط صحیح بین اجزای یک ماشین صنعتی طراحی شده‌اند. این تابلوها در محل‌هایی مثل ایستگاه‌های برق و مبدل، ایستگاه‌های توزیع، پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های صنعتی و غیره استفاده می‌شوند. بنابراین برقکاران صنعتی و مهندسین برقی که در حوزه صنعت فعالیت دارند ضروری است با این تابلوها آشنایی داشته باشند.

یکی دیگر از مباحث مرتبط به شغل برق صنعتی، PLC یا همان کامپیوتر دیجیتال می‌باشد. این سیستم به صورت کاملا هوشمند بوده و عیوب و اختلالات موجود را تشخیص می‌دهند. با این اوصاف یک برقکار صنعتی به جهت ارتقا شغل خود لازم است بر برنامه نویسی پی ال سی نیز تسلط داشته باشد.

از دیگر مهارت‌ها لازم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یک برقکار صنعتی باید در انجام کارهای عملی و فنی توانایی لازم را داشته باشد. به عنوان مثال بدن شما باید آمادگی فیزیکی را برای ساعت‌ها سرپا ایستادن را داشته باشد.
 • شخصص متخصص در حرفه برق صنعتی باید قابلیت انجام کار گروهی را داشته باشد، چرا که در انجام برخی از پروژه‌های گروهی نیاز به انجام کار به صورت گروهی است.
 • در صورتی که توانایی انجام کار در ارتفاع بالا را داشته باشید، این مورد می تواند تاثیر خوبی بر روی جایگاه شغلی شما داشته باشد.

البته در نظر داشته باشید شغل برق قدرت شامل انجام عملیات به صورت عملی و هم به صورت ذهنی است به عنوان مثال شما باید به مباحثی مربوط به انواع سیم‌ها، مدارات و… را به صورت کامل تسلط داشته باشید.

درآمد شغل برقکار صنعتی و وضعیت بازارکار آن

همانطور که اشاره کردیم شغل برق صنعتی  بسیار تخصصی بوده و در عموم صنایع نیز قابل استفاده است. از طرفی در کشورهای در حال توسعه و حتی توسعه یافته صنایع مختلف رو به پیشرفت و ترقی می‌باشند. این در حالی است که تعداد افراد متخصص در این حرفه بسیار محدود بوده‌اند و نیاز به این افراد احساس می‌شود. از این رو مدیران صنایع به دنبال نیروهای متخصص در این حوزه هستند و حاضر به پرداخت دستمزد بالایی می‌باشند. در نتیجه بازارکار خوبی در انتظار علاقمندان شغل برق صنعتی خواهد بود. فرصت‌های شغلی در این حرفه یه شرح زیر است:

کارآموزان شغل برقکار برق صنعتی پس از گذراندن دوره‌‍‌های آموزشی می‌توانند در نیروگاه‌های تولید و انتقال و توزیع برق مشغول به کار شوند.

یک تکنسین برق صنعتی پس از کسب تخصص در حوزه تابلوهای صنعتی، می‌تواند در کارخانه‌ها و شهرک‌های صنعتی، مراکز تجاری یا نظامی مشغول به کار شده و اقدام به نصب و تعمیر و نگه‌داری تابلوهای صنعتی نماید.

فروش تابلوهای برق صنعتی نیز یکی دیگر از فرصت‌های شغلی در بازارکار شغل برق قدرت می‌باشد. یکی از مهم ترین بازارکارهای این رشته، کار در شرکت‌ها و مراکز خارجی صنعتی می‌باشد. چرا که با توجه به رشد بخش صنعتی در اکثر کشورهای دنیا ، مهاجرت به یکی از بازارکارهای شغل برق صنعتی محسوب می‌شود.

آینده شغلی رشته برق صنعتی

این نوید را به شما می‌دهیم که شغل های رشته برق صنعتی از مشاغل پردرآمد در ایران محسوب می‌شوند که روز به روز به تعداد متقاضیان آن رو به افزایش است. از این جهت شما می‌توانید با اطمینان وارد این شغل شوید.
این که تعداد کارخانه‌ها و صنایع مختلف روز به روز در حال افزایش هستند قابل انکار نیست در نتیجه تعداد افراد ماهر که از تخصص مناسبی در رشته برق برخوردار باشند مورد نیاز این شرکت‌ها و ارگان‌ها هستند.

تیپ‌های شخصیتی مناسب برای شغل برقکار صنعتی کدام است؟

بهتر است پیش از انتخاب و ورود به هر حوزه‌ای از مشاغل پردرآمد ویژگی‌های شخصیتی، علاقه و مهارت خود را ارزیابی کنید. چرا که صرفا یک شغل پردرامد تضمین‌کننده آینده شغلی شما نخواهد بود. بلکه اگر شخص علاقه‌ای به شغلی که وارد آن شده، نداشته باشد، حتی کسب درآمد قابل توجه نیز نمی‌تواند آن فرد را مجبور به ادامه مسیر نماید. و یا ممکن است پس از ورود به حرفه موردنظر و صرف هزینه‌های بسیار پس از مدتی به عدم مهارت خود در آن حرفه پی ببرد.

شغل برق صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. از این رو پیش از ورود به این شغل لازم است عوامل مختلفی همچون مهارت، علاقه، ویژگی‌های شخصیتی و شرایط جامعه بررسی و سنجیده شود.

در سال‌های اخیر آزمونی تحت عنوان MBTI طراحی شده است که به شما در سنجیدن این موارد کمک بسیار زیادی خواهد کرد. به این صورت که پس از پاسخ‌ دادن به تعدادی از سوالات موجود در آزمون، در نهایت ویژگی ها، مشاغل و تیپ‌ شخصیتی مربوط به شما را بیان خواهد کرد. بر اساس بررسی‌های انجام شده تیپ‌های شخصیتی ISTJ(حسی و منطقی) وESTP(جسور و پرانرژی) مناسب‌ترین تیپ‌های مربوط به شغل برقکار صنعتی است.

ذکر این تیپ‌ها به این معنی نیست که صرفا شخصیت‌های نامبرده امکان موفقیت در شغل برق صنعتی را خواهند داشت. بلکه افرادی با این تیپ‌های شخصیتی رضایت شغلی بیشتری نسبت به سایرین داشته اند.

آیا می‌دانید چگونه یک برقکار صنعتی ماهر تبدیل شوید؟

افرادی که تمایل به ورود به شغل برق صنعتی را دارند، می‌بایست آموزش‌هایی در به کارگیری و اجرای الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز به صورت دستی یا اتوماتیک دیده باشند. علاوه بر این موضوع یک تکنسین در شغل برق قدرت، می‌بایست با انواع مختلف کابل‌های صنعتی و کاربرد آن آشنایی داشته و بر سیم کشی صنعتی نیز مسلط باشد.

در ادامه به شرح روش‌هایی جهت یادگیری و ورود به بازار کار برق صنعتی می‌پردازیم:

 • از راه تحصیل
 • از راه شرکت در دوره آموزشی

یادگیری برق صنعتی از طریق تحصیل

راه‌های مختلفی جهت ورود به بازارکار شغل برق صنعتی وجود دارد. یکی از این روش‌ها تحصیل در رشته برق در یکی از مدارس رشته فنی و حرفه‌ای، کاردانش یا تحصیل در رشته ریاضی فیزیک می‌باشد. پس از گذراندن این مقطع می‌توانید در کنکور سراسری شرکت‌ کرده و با کسب رتبه قبولی در این ازمون رشته برق صنعتی را در دانشگاه ادامه دهید. رشته برق صنعتی نیز یکی از گرایش‌های رشته برق در مقطع دانشگاهی می‌باشد.

یادگیری برق صنعتی با شرکت در دوره آموزشگاه

یکی دیگر از روش‌های ورود به شغل برق صنعتی، شرکت در دوره‌های آموزش برق صنعتی می‌باشد. برای آموزش حرفه‌ای و تخصصی در این شغل می‌توان در دوره برق صنعتی درجه 1 و2 یا دوره PLC برق صنعتی شرکت کرد. یکی از مزیت‌های این روش، سرعت در ورود به بازارکار شغل برقکار صنعتی می‌باشد. چرا که دوره‌های اموزشی برق صنعتی در طول 3 تا 8 هفته برگزار می‌شود، در حالی که تحصیلات آکادمیک در این رشته چند سال به طول می‌انجامد.
از دیگر مزیت‌های شرکت در دوره آموزشگاه فنی و حرفه‌ای، دریافت مدرک بین المللی می‌باشد از این جهت برای افرادی که می‌خواهند در خارج از کشور مشغول به کار شوند می‌تواند بسیار سودمند باشد.

گام اول جهت ورود به شغل برق صنعتی

تا اینجا درمورد شرایط و ویژگی‌های مربوط به شغل برق صنعتی و به درآمد آن نیز اشاره کردیم، اگر شما هم مانند بسیاری از هنرجویان تمایل دارید تا وارد بازار کار برق صنعتی شوید اما شرایط گذراندن دوره تحصیلی را ندارید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما یک آموزشگاه مناسب و معتبر را انتخاب نمایید.
انتخاب یک آموزشگاه فنی و حرفه‌ای معتبر این امکان را به شما می‌دهد تا در مدت کوتاهی(چند هفته‌ای) بتوانید مهارت‌های شغل های رشته برق صنعتی را کسب نموده و مدرک بین المللی دریافت نمایید و بتوانید به واسطه آن وارد بازار کار شده و درآمد خوبی را کسب نمایید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان آموزشگاه فنی حرفه‌ای ایران ilo تماس گرفته(02155965666) و یا تجربیات خود را در همین صفحه برای ما کامنت کنید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی

بسیار عالی و کامل بود.. سپاسگزارم

ویرایشگر
moshavere-homav@nd
پاسخ به  علی

درود و روز خوش ….از حسن ظن شما سپاسگذاریم ….در پناه حق

پست های مشابه