مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو؛ چقدر طول می‌کشد تا مکانیکی یاد بگیریم؟

مدت یادگیری مکانیکی در آموزشگاه فنی حرفه ای

اگر قصد شرکت در کلاس‌های فنی و حرفه ای را داشته باشید، احتمالاً می‌خواهید بدانید که یادگیری مکانیکی چقدر طول می‌کشد.
ازآنجایی که یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افرادی که به دنبال کاریابی و مهارت آموزی یا دریافت مدرک بین المللی(جهت ورود به بازار کار یا مهاجرت) در رشته مکانیک خودرو هستند، مدت زمان مورد نیاز برای به اتمام رساندن دوره آموزشی است، لازم است این موضوع به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
جالب است بدانید که انتخاب روش صحیح، می‌تواند مدت زمان آموزش تعمیرات خودرو را برای شما تا حد زیادی کاهش دهد.
در این مطلب به بررسی ابعاد مختلف تاثیر گذار بر مدت یادگیری مکانیکی خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو چقدر خواهد بود.
ضمناً جهت اطلاع از زمان دقیق برگذاری این کلاس‌ها می‌توانید به صفحه آموزش مکانیک خودرو مراجعه کنید.

پاسخ به سوالات متداول مدت زمان یادگیری مکانیکی
یادگیری مکانیکی چقدر طول می‌کشد؟
وابسته به این موضوع که دوره آموزش خود را چگونه بگذرانید، مدت زمان یاد گیری مکانیک خودرو متفاوت خواهد بود، برای مثال یکی از رایج‌ترین سوالات هنر آموزان این دوره‌ها این است که چند سال طول می‌کشد تا مکانیک شویم؟ در پاسخ باید در نظر بگیرید که می‌خواهید دوره آموزش مکانیک خودرو را به صورت آکادمیک بگذرانید یا تجربی؛ دوره‌های آموزشی فنی معمولا بین 6 تا 8 هفته به طول می‌انجامد، که در آن عیب یابی، کلیات و تعمیر موتور خودرو را به صورت کامل در یک مجموعه دریافت خواهید کرد. اما آموزش تجربی مستلزم این موضوع است که حالات مختلف تعمیر خودرو برای شما اتفاق بیفتد که این خود نیازمند زمان است، برای مثال مدت زمان یادگیری تنظیم موتور در دوره تجربی ممکنه است تا یکسال طول بکشد اما در دوره آموزش حضوری مکانیک خودرو ایران ILo در سال 1402 طی مدت 2 ماه به شما آموزش داده خواهد شد.
دوره آموزش مکانیک خودرو آکادمیک یا تجربی؟
اگر به دنبال کسب دانش فنی و دریافت کارت مهارت فنی هستید، دوره‌های آکادمیک را بگذرانید، از طرف دیگر اگر به دنبال کسب درآمد و همزمان می‌خواهید دانش عملی را به دست آورید، فعالیت تجربی را توصیه می‌کنیم.

محتوای صفحه

نگاه کلی به عوامل تاثیر گذار بر مدت یادگیری مکانیکی

به طور کلی، عوامل تاثیرگذار بر مدت یادگیری مکانیک خودرو را می‌توان در یکی از دسته‌های زیر جای داد:

 • شیوه یادگیری(آموزشگاهی، تجربی، ترکیبی)
 • نوع دوره(فشرده، نیمه فشرده، عادی)
 • سرفصل‌های دوره(مکانیکی درجه 2، درجه 1، سایر رشته های تخصصی)
 • ظرفیت کلاس(خصوصی، نیمه خصوصی، گروهی)

در ادامه به بررسی دقیق هر یک از این عوامل پرداخته و خواهیم دید که برای یادگیری مکانیک خودرو به چه مقدار زمان نیاز خواهید داشت.

تاثیر شیوه یادگیری بر مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو

روش‌های مختلف زیادی برای یادگیری یک حرفه و یا مهارت وجود دارند و طبیعتاً یادگیری مکانیک خودرو نیز از این امر مستثنی نیست. به طور کلی، می‌توان سه روش زیر را به عنوان راه‌های موجود برای یادگیری مکانیک خودرو نام برد.

 1. یادگیری مکانیکی با شاگردی کردن
 2. یادگیری مکانیکی با ثبت نام در هنرستان
 3. یادگیری مکانیکی با شرکت در دوره‌های فنی حرفه ای

این سه روش، به واسطه تفاوت‌هایی که با هم دارند، تفاوت فاحش و آشکاری در مدت یادگیری مکانیکی با یکدیگر خواهند داشت.

تاثیر نوع دوره از نظر فشردگی زمانی بر مدت آموزش مکانیکی

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر مدت دوره مکانیکی، نحوه برگزاری کلاس‌ها از نظر فشردگی زمانی است، که شامل 3 حالت زیر خواهد بود:

 1. دوره فشرده مکانیکی
 2. دوره نیمه فشرده مکانیکی
 3. دوره عادی مکانیکی

به طور معمول طول زمان دوره عادی دو برابر دوره نیمه فشرده و طول دوره نیمه فشرده دو برابر دوره فشرده است.

تاثیر سرفصل‌های دوره بر مدت یادگیری تعمیرات خودرو

دوره‌های مختلف زیادی وجود دارند که در آن‌ها می‌توانید مکانیکی خودرو را یاد بگیرید. تفاوت سرفصل‌های این دوره‌ها نیز می‌تواند بر مدت یادگیری اثر بگذارد.

حداقل زمان آموزش مکانیک خودرو در ایران ILO چقدر است؟
مدت زمان مورد نیاز یادگیری مکانیک خودرو از صفرتاصد در ایران ilo، دو ماه یا 8 هفته است

برخی از معروفترین و پرطرفدارترین کلاس‌های این رشته شامل موارد زیر هستند:

 • مکانیک خودرو درجه 1
 • مکانیک خودرو درجه 2
 • تعویض روغنی و آپاراتی
 • جلوبندی سازی
 • تعمیرات خودورهای خارجی
  • تعمیرات هیوندا و کیا
  • تعمیرات مزدا و تویوتا
  • تعمیرات بنز و BMW
 • تعمیرات خودروهای گازسوز
 • تعمیرات خودروهای تجاری

مدت زمان یادگیری مکانیکی در کلاس‌های نیمه خصوصی از کلاس‌های گروهی کوتاه‌تر است

تصور کنید، 15 نفر در یک کلاس درس که نیاز به تجربه عملی دارد، حضور داشته باشند. در چنین شرایطی بدون شک، کارکردن هر یک از افراد با این قطعات و تجربه تعمیر کردن یک قطعه، می‌تواند مدت یادگیری را برای شرکت کنندگان در دوره مکانیکی طولانی‌تر کند؛ البته به شرط آنکه آموزشگاه اجازه کار با تجهیزات را به هنرجویان بدهد.

به طور معمول چقدر طول می‌کشد تا دوره آموزشی مکانیکی را بگذرانیم؟
اصلی ترین سوال شاگردان آموزش مکانیک خودرو این است که چقدر طول می‌کشد تا مکانیکی یاد بگیرید؟

اصلی تفاوت آموزشگاه ما با سایر رقبا، برگزاری کلاس‌ها با جمعیت حداکثر 6 نفری است، که همین امر با وجود برابر طول زمان کلاس، امکان یادگیری مکانیکی را برای افراد دوچندان خواهد کرد.

مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو با توجه به نوع دوره

رشته مکانیک خودرو در مجتمع فنی و حرفه‌ای دارالفنون ری، به سه صورت فشرده، نیمه فشرده و عادی برگزار می‌شود. طول مدت یادگیری مکانیک خودرو، در هر یک از این سه فرمت متفاوت خواهد بود.

مدت زمان دوره عادی در رشته مکانیکی خودرو

طول دوره عادی مکانیکی خودرو به مراتب از دو دوره فشرده و نیمه فشرده، بیشتر در نظر گرفته شده است. به این صورت که تعداد جلسات تعیین شده توسط آموزشگاه در 8 هفته برگزار خواهد شد.

مدت یادگیری مکانیک خودرو در دوره نیمه فشرده

دوره مکانیک خودرو به صورت نیمه فشرده، یکی دیگر از شیوه‌های برگزاری این دوره محسوب می‌شود. طول مدت آموزش مکانیک خودرو، چیزی بین مدت زمان دوره فشرده و عادی می‌باشد. به این شکل که آموزشگاه فنی و حرفه‌ای دارالفنون با چیدن جلسات دوره مکانیک خودرو در 4 هفته، کلاس‌های نیمه فشرده‌ی خود را برگزار می‌کند.

طول دوره مکانیک خودرو به صورت فشرده

یکی دیگر از شیوه‌های برگزاری دوره مکانیک در آموزشگاه فنی و حرفه‌ای دارالفنون، دوره‌های فشرده می‌باشد. طول مدت دوره مکانیکی در روش فشرده 2 هفته می‌باشد.

با این وجود تعداد جلسات برگزاری و سرفصل‌های این دوره، تفاوتی با دوره نیمه فشرده و یا عادی نخواهد داشت و صرفا این جلسات به صورت کاملا فشرده در تمام روزهای هفته و در ساعات مناسبی چیده و تنظیم شده است.

به طور میانگین چقد طول می‌کشه مکانیکی یاد بگیریم؟
مفیدترین دوره آموزش مکانیک خودرو چقدر زمان می‌بره؟

با توجه به مدت یادگیری مکانیک خودرو به شیوه فشرده، امکان مراجعه و شرکت در دوره تخصصی آموزش مکانیک خودرو برای علاقه‌مندانی که در سایر نقاط کشور سکونت دارند نیز فراهم شده است.

برای یادگیری مکانیکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن چه باید کرد؟

اگر بخواهید مدت یادگیری مکانیکی را به کمترین مقدار ممکن برسانید، باید زمینه تخصصی صحیح را با توجه به دانش فعلی خود و دوره‌هایی که قبلاً گذرانده‌اید انتخاب کنید و پس از آن با توجه به وضعیت زندگی و شرایط محل سکونت خود یکی از دوره‌های فشرده و یا نیمه فشرده را در آموزشگاهی که کلاس‌های نیمه خصوصی مکانیکی را برگزار می‌کند ثبت نام کنید.
چنانچه به اطلاعات بیشتری در مورد مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو می‌توانید با استفاده از روش‌های موجود با ما تماس بگیرید و از راهنمایی مشاوران آموزشگاه فنی حرفه ای ایران ILO بهره‌مند شوید.

لینک کوتاه :

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی مقامی

سلام من دو سال توی ی مکانیکی غرب تهران کار کردم، مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو برای من هم همین مقداره یا از یه سطح دیگه باید بیام آموزش ببینم؟

محمد بختیاری
پاسخ به  علی مقامی

سلام علی جان مهارت شما باید توسط متخصصین ما سطح بندی بشه، در صورت تمایل به آموزشگاه ما مراجعه کنید

پست های مشابه