بهترین مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت به آمریکا کدام است؟

بهترین مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت به آمریکا

اگر قصد مهاجرت به کشور آمریکا را داشته باشید احتمالا این سوال را از خود پرسیده‌اید که بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آمریکا چه مدرکی‌ست؟ در این مقاله بهترین مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت به آمریکا را به شما معرفی می‌کنیم. 
ایالات متحده آمریکا قرن‌هاست به عنوان یکی از مطمئن‌ترین کشورهای دنیا برای مهاجرت شناخته می‌شود. این کشور به دلیل پتانسیل بالای اقتصادی یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت کاری و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. اما با داشتن مدرک فنی حرفه‌ای راحت‌تر می‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید. 
سازمان فنی حرفه‌ای یکی از زیرمجموعه‌های سازمان جهانی کار (ILO) است. مدرک سازمان فنی حرفه‌ای به اعتبار ILO در 186 کشور دنیا قابل استفاده است. به همین دلیل در این مقاله فهرست بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آمریکا را تهیه کرده‌ایم. همراه ما باشید؛ ضمناً جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید پس از این مقاله مطلب بهترین مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت را مطالعه کنید.

محتوای صفحه

بهترین مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت؛ چرا آمریکا؟

با تماشای فیلم‌های هالیوودی جذابیت مهاجرت به آمریکا چند برابر شده است. البته تماشای فیلم تنها دلیل مهاجرت به این کشور نیست. جذابیت‌های جدی‌تری وجود دارد که در ادامه معرفی می‌کنیم.

چرا آمریکا برای مهاجرت مناسب است؟

1. فرصت‌های شغلی زیاد

آمریکا به عنوان یک اقتصاد بزرگ و پیشرفته، فرصت‌های شغلی فراوانی دارد. بازار کار گسترده، تنوع شغلی و امکانات رفاهی بالا، افراد را به سمت ایجاد یا توسعه کسب و کارهای خود در این کشور می‌کشاند. نکته جالب اینجاست که افراد با تخصص و مهارت‌های مختلف می‌توانند در کسب‌وکارهای گوناگونی مشغول به کار شوند. 

اینجاست که موضوع بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آمریکا مطرح می‌شود. با داشتن مدرک فنی حرفه‌ای، احتمال اینکه شغل مناسب با درآمد بالاتری در این کشور پیدا کنید بسیار بیشتر است. همچنین احتمال پذیرفته شدن درخواست اقامت شما هم بیشتر می‌شود. 

2. سیستم آموزش عالی قدرتمند

دانشگاه‌ها و مدارس آمریکا در رتبه‌های اول جهانی قرار دارند و به همین دلیل خیلی از مهاجران با ویزای تحصیلی وارد این کشور می‌شوند. سیستم آموزش عالی قدرتمند آمریکا باعث شده مدرکی که دانشجویان در دانشگاه‌های این کشور دریافت می‌کنند از اعتبار بالایی در کشورهای دیگر برخوردار باشد. 

این موضوع برای ایرانیانی که به دنبال تحصیل در برترین دانشگاه‌های دنیا هستند بسیار اهمیت دارد. امکانات ویژه‌ای برای دانشجویان و کسانی که با ویزای تحصیلی به این کشور سفر می‌کنند در نظر گرفته شده است. امکان کار کردن و برخورداری از تسهیلات دانشجویی از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی به آمریکاست. 

3. پیشرفت شغلی 

یکی دیگر از جذابیت‌های مهاجرت به آمریکا این است که افراد با هر نوع تخصص و مدرکی، پس از شاغل شدن می‌توانند در مسیر شغلی خود پیشرفت محسوسی داشته باشند. نظام رتبه‌بندی مشاغل در آمریکا به گونه‌ای‌ست که با افزایش سابقه کار، حقوق و جایگاه شغلی آنها هم بهتر می‌شود. 

به همین دلیل افرادی که تخصص و مدرک بخصوصی دارند به دنبال مهاجرت به آمریکا هستند. کافیست از طریق ویزای کاری یا دعوتنامه کارفرما در آمریکا مشغول به کار شوید. پس از آن به مرور زمان پیشرفت جایگاه و حقوق خود را مشاهده خواهید کرد. 

4. تنوع فرهنگی

 آمریکا به عنوان یک جامعه چند فرهنگی شناخته می‌شود. این کشور قرن‌هاست که مهاجران زیادی را از کشورهای مختلف می‌پذیرد و بنای سیستم فرهنگی و اقتصادی خود را بر مهاجران قرار داده است. همین موضوع به ایجاد فرهنگ‌های مختلف در این کشور منجر شده است.

روش‌های مهاجرت به آمریکا با مدرک فنی حرفه ای

مهاجرت به آمریکا فرایندی پیچیده و تا حد زیادی دشوار است؛ اما با برنامه‌ریزی و اطلاع دقیق از روش‌های مهاجرت به این کشور، کار شما راحت‌تر می‌شود. همچنین با داشتن مدرک فنی حرفه‌ای احتمال پذیرش اقامت شما بیشتر هم می‌شود. در زیر روش‌های مهاجرت به این کشور به شکل خلاصه بیان شده است: 

1. مهاجرت با برنامه ویزا

یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به آمریکا، دریافت ویزای این کشور است. ویزاها به دو دسته تقسیم می‌شوند: 

 • ویزای مهاجرتی: به آن دسته از ویزاهایی که برای مهاجرت دائم افراد به آمریکا صادر می‌شود ویزای مهاجرتی می‌گویند. این ویزاها شامل ویزای خانواده، ویزای کاری، ویزای سرمایه‌گذاری و ویزای پناهندگی می‌شود.
 • ویزای غیر مهاجرتی: ویزاهایی که به صورت موقت صادر می‌شوند را ویزای غیر مهاجرتی می‌گویند. ویزاهای توریستی، تحصیلی و ویزای کاری موقت در این دسته قرار می‌گیرند. 

در واقع با در دست داشتن بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آمریکا، می‌توانید یکی از این دو نوع ویزا را دریافت کنید. ارسال درخواست برای هرکدام از این ویزاها شرایط خاص خود را دارد. 

2. برنامه اقامت دائم (Green Card)

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به آمریکا استفاده از برنامه اقامت دائم یا گرین کارت است. در این برنامه فرقی نمی‌کند که بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آمریکا را داشته باشید یا نه، باید از شرایط اقامت دائم را داشته باشید که یکی از آنها داشتن امتیازات مالی و مدارک تخصصی است. 

برای دریافت گرین کارت آمریکا می‌توانید از راه‌های مختلفی مانند برنامه ازدواج، سرمایه‌گذاری، استخدام در یک شرکت آمریکایی یا پناهندگی استفاده کنید که هرکدام شرایط مخصوص به خود را دارد. 

3. برنامه اشتغال

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به آمریکا استفاده از برنامه اشتغال است. اگر تجربه، تخصص یا مهارت خاصی دارید می‌توانید از طریق برنامه‌های مهاجرتی کاری به این کشور مهاجرت کنید. 

توجه داشته باشید که با داشتن مدرک فنی حرفه‌ای می‌توانید به شرکت‌های آمریکایی درخواست استخدام ارسال کنید و در صورت پذیرش می‌توانید با دعوتنامه آنها از برنامه ویزای کاری آمریکا استفاده کرده و به این کشور مهاجرت کنید. 

بهترین مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت به آمریکا

حالا که با شرایط و روش‌های مهاجرت به کشور آمریکا آشنا شدید خوب است بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آمریکا را هم بشناسید. اگرچه رشته تحصیلی و مدارک شما امتیازات زیادی در پذیرش مهاجرت شما دارد اما میزان مهارت و رزومه‌ای که در رشته خود دارید هم مورد توجه است. 

اخذ مدرک فنی و حرفه ای بهترین روش مهاجرت به آمریکا

در ادامه برخی از رشته‌های فنی که در آمریکا طرفداران بیشتری دارد معرفی شده است: 

1. کامپیوتر، برنامه‌نویسی و IT

صنعت فناوری اطلاعات و برنامه‌نویسی در آمریکا رشد قابل توجهی داشته است و تقاضا برای مهندسان نرم‌افزار و توسعه‌دهندگان وب بسیار زیاد است. به همین دلیل افرادی که مدارک مربوط به کامپیوتر دارند و در این زمینه سابقه کار رسمی دارند، راحت‌تر می‌توانند در شرکت‌های آمریکایی مشغول به کار شوند. 

برخی از رشته‌های کامپیوتری که داشتن مدرک فنی حرفه‌ای آنها برای پذیرش مهاجرت به آمریکا تاثیرگذار است عبارت‌اند از: 

 • برنامه‌نویسی نرم‌افزار و زیرمجموعه‌های آن 
 • طراحی وب و زیرمجموعه‌های آن
 • هوش مصنوعی 
 • تکنسین و تعمیرکار کامپیوتر
 • مهندس سخت‌افزار 

2. مهندسی برق و الکترونیک

 با پیشرفت تکنولوژی و استفاده گسترده از سیستم‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی، تقاضا برای متخصصان مهندسی برق و الکترونیک در آمریکا بسیار بالا رفته است. بنابراین مدارک وابسته به برق و الکترونیک به عنوان بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آمریکا شناخته می‌شوند. 

رشته برق و الکترونیک زیر مجموعه‌های متنوعی دارد که برای دریافت مدرک فنی حرفه‌ای در هر کدام از آنها باید دوره‌های خاص همان رشته را سپری کرده باشید. در مراکز فنی حرفه‌ای ایران دوره‌های مختلفی مانند دوره سیم کشی صنعتی، سیم کشی ساختمان، تعمیرکار برق، تعمیرکار لوازم الکترونیکی و … برگزار می‌شود. 

3. مکانیک خودرو

آمریکا یکی از قطب‌های اصلی تولید خودرو در جهان است. بسیاری از شرکت‌های خودروسازی دفاتر اصلی خود را در این کشور دایر کرده‌اند. به همین دلیل افرادی که مدارک مربوط مکانیک خودرو دارند، راحت‌تر می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. 

با دریافت مدرک مکانیک خودرو یا دوره‌های مرتبط با مکانیک خودرو از مراکز فنی حرفه‌ای ایران و ارائه آن به کارگاه‌ها یا شرکت‌های آمریکایی، از امتیاز بیشتری برای پذیرش در آن شرکت‌ها برخوردار می‌شوید. 

4. آرایشگری 

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید مدرک آرایشگری یکی از پرطرفدارترین مدارک برای شاغل شدن در کشور آمریکاست. رشته آرایشگری و تمام زیر مجموعه‌های آن جزو مشاغل محبوب در آمریکا هستند. با دریافت مدرک فنی حرفه‌ای آرایشگری می‌توانید در سالن‌های آرایش آمریکا مشغول به کار شده یا سالن اختصاصی خود را راه‌اندازی کنید. 

توجه داشته باشید که رشته آرایشگری صرفا به پیرایش مو خلاصه نمی‌شود و دوره‌های مختلف زیر را شامل می‌شود: 

 • آرایشگری درجه 1 و 2
 • چهره‌پردازی 
 • کاربرد مواد شیمیایی در پیرایش مردانه
 • ترمیم کننده موی سر 
 • بهداشت کار ناخن 
 • متعادل ساز چهره

5. سایر مشاغل 

به جز مشاغلی که تاکنون معرفی کردیم، برخی از مشاغل دیگر هم هستند که می‌توانید در ایران مدرک فنی حرفه‌ای متناسب با آن را دریافت کنید تا راحت‌تر در کشورهایی مانند آمریکا مشغول به کار شوید. برخی از این مشاغل عبارت‌اند از:

 • نصب دوربین مداربسته و سیستم‌های امنیتی 
 • قفل و کلیدسازی 
 • تعمیرات موتور سیکلت
 • هوشمندسازی ساختمان 
 • تعمیرات پکیج 
 • لوله‌کشی و تاسیسات 
 • جوشکاری 

دریافت مدرک فنی برای مهاجرت به آمریکا از آموزشگاه ایران ILO

سایت ایران ILO جهت دریافت مدرک فنی برای مهاجرت به آمریکا

با داشتن مدرک فنی حرفه‌ای راحت‌تر می‌توانید برای مهاجرت به کشور آمریکا اقدام کنید. آموزشگاه ایران ILO به عنوان یکی از مراکز وابسته به سازمان فنی حرفه‌ای دوره‌های مهارت‌آموزی متنوعی برای کسانی که قصد مهاجرت به آمریکا دارند برگزار می‌کند.
این مجتمع فنی دوره‌های مهار‌ت‌آموزی را به شکل فشرده و نیمه‌فشرده برگزار می‌کند تا افرادی که زمان کمتری برای حضور در کلاس‌ها دارند راحت‌تر در این دوره‌ها شرکت کرده و سریع‌تر مدرک فنی حرفه‌ای خود را دریافت کنند. اگر به دنبال بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آمریکا هستید باید در گام اول رشته دلخواه خود را انتخاب کنید.
پس از ثبت‌نام در دوره‌های مهارت‌آموزی آموزشگاه ایران ILO و حضور در کلاس‌ها، باید در آزمونی که سازمان فنی حرفه‌ای برگزار می‌کند شرکت کنید. در صورت قبولی در آزمون، مدرک فنی حرفه‌ای به شما داده می‌شود که یک مدرک بین‌المللی‌ست و در کشور آمریکا هم اعتبار دارد. 

برچسب ها:
لینک کوتاه :
سعیده رحیمی

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه