بهترین مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت به آلمان کدام است؟

مدرک فنی و حرفه ای برای مهاجرت به آلمان

آلمان یکی از جذاب‌ترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان است. در سال‌های گذشته یادگیری زبان آلمانی در ایران، این جذابیت را نشان می‌دهد. اما برای مهاجرت به آلمان به مدرک نیاز است. باید بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آلمان را بشناسید تا با خیالی راحت‌تر به این کشور مهاجرت کنید. 
سازمان فنی حرفه‌ای به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های سازمان جهانی کار (ILO) مجموعه‌ای از مهارت‌های فنی را در اختیار مهارت‌آموزان قرار می‌دهد. در این میان، بهترین مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت به آلمان می‌تواند در نقاط مختلف این کشور متفاوت باشد. 
به همین دلیل در این مقاله قصد داریم دلایل جذابیت مهاجرت به آلمان و تعدادی از بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آلمان را معرفی کنیم. اگر شما هم قصد مهاجرت به این کشور را دارید تا انتهای مقاله همراه ما باشید؛ ضمناً جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید پس از این مقاله مطلب بهترین مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت را مطالعه کنید.

محتوای صفحه

چرا مهاجرت به آلمان جذابیت دارد؟

جمهوری فدرال آلمان در مرکز قاره اروپا قرار دارد. این کشور با بیش از 80 میلیون، پرجمعیت‌ترین کشور اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. به لطف جمعیت زیاد، اقتصاد آلمان جزو اقتصادهای برتر دنیاست؛ به گونه‌ای که این کشور به عنوان چهار تولیدکننده برتر در اروپا به شمار می‌رود.

مهاجرت به شهر زیبای المان با اخذ مدرک فنی و حرفه ای

اما مهاجرت به آلمان باید حتما دلایل قانع‌کننده‌ای داشته باشد. در زیر برخی از دلایل مهاجرت ایرانیان به آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

 1. فرصت‌های شغلی بیشتر 

کشور آلمان در نگاه ایرانیان به عنوان یک کشور منظمو ضابطه‌مند شناخته می‌شود که مردم در آن دائما در حال کار هستند. همین دید کلی که تا حدودی هم درست است کافی‌ست تا مهاجران برای پیدا کردن شغل مناسب به آلمان مهاجرت کنند. 

بیش 40 شرکت بزرگ دنیا در آلمان حضور دارند و کارخانجات صنعتی غول پیکری در این کشور دایر هستند که به نیروی کار مجرب و حرفه‌ای نیاز دارند. برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های موجود در آلمان عبارت‌اند از: 

 • گروه فولکس واگن 
 • زیمنس 
 • بی ام و 
 • بوش 
 • آدیداش 
 • پورشه
 • مرسدس بنز 
 • نیوآ
 1. زندگی با کیفیت بهتر 

کیفیت زندگی مهاجران در آلمان به طور کلی بالاست. آلمان به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه توسعه اقتصاد، سیستم بهداشت و آموزش و حقوق و آزادی‌های شهروندی، شرایط مساعدی برای مهاجران و کسانی که برای زندگی به این کشور می‌روند فراهم می‌کند. 

شهرها و روستاهای آلمان با توجه به برخورداری از زیرساخت‌های عالی جاده‌ای، امکانات عمومی کامل و محیط زیست سالم، زندگی را برای مهاجران ساده‌تر می‌کنند. به همین دلیل است که مهاجرت به آلمان با مدرک فنی حرفه ای یا هر مدرک دیگری جذابیت‌های بالایی دارد. 

 1. سیستم آموزشی 

آلمان برای ساکنان و مهاجران، امکانات آموزشی فوق‌العاده‌ای در نظر گرفته است. دانشگاه‌های آلمان جزو برترین دانشگاه‌های دنیا هستند که بسیاری دانشجویان اروپا برای تحصیل در برخی از رشته‌های خاص، به این کشور مهاجرت می‌کنند. 

بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آلمان در صورتی جذابیت دارد که سیستم آموزشی قاعده‌مندی در این کشور مستقر باشد. سیستم آموزشی دانشگاه‌ها و مدارس آلمان به افراد این امکان را می‌دهد تا مهارت‌های عملی و تخصصی در زمینه‌های مختلف را به گونه‌ای آموزش ببینند که پس از پایان تحصیل مستقیم وارد بازار کار شوند.

 این سیستم بر اساس همکاری بین دانشگاه‌های آلمان و صنعت این کشور سازماندهی شده است. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در آلمان نسبت به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا بسیار پایین است. حتی تحصیل در برخی از دانشگاه‌های آلمان به صورت رایگان انجام می‌شود. 

 1. سیستم بهداشت و درمان

سیستم بهداشت و درمان آلمان به عنوان یکی از بهترین و جامع‌ترین سیستم‌های بهداشتی در جهان شناخته می‌شود. این سیستم بر اساس اصول یکپارچگی، دسترسی عمومی و کیفیت بالا برای تمام افراد مقیم آلمان و مهاجران به وجود آمده است. 

همه افراد مقیم آلمان (حتی مهاجران) باید بیمه بهداشتی داشته باشند. این بیمه شامل خدمات درمانی و پزشکی می‌شود و با وجود آن افراد نیازی نیست هزینه بستری شدن در بیمارستان و داروها را پرداخت کنند. نکته مهم دیگر کیفیت بیمارستان‌ها و پزشکان این کشور است. 

از سالیان دور پزشکان آلمان به عنوان سرآمد بهترین پزشکان تخصصی در دنیا شناخته می‌شدند. هنوز هم بسیاری از مردم سراسر دنیا برای درمان بیماری‌های خاص به آلمان سفر می‌کنند. 

شرایط مهاجرت به آلمان با مدرک فنی حرفه ای 

برای مهاجرت به آلمان باید شرایط بخصوصی داشته باشید. اما پیش از آن باید بدانید که به چه عنوانی می‌خواهید مهاجرت کنید. روش‌های مهاجرت به آلمان عبارت است از: 

 • مهاجرت کاری 
 • مهاجرت تحصیلی 
 • مهاجرت پناهندگی 
 • مهاجرت بر اساس خانواده

افراد با توجه به نیازهایی که دارند می‌توانند یکی از این روش‌ها را برای مهاجرت به آلمان انتخاب کنند. اما اگر به دنبال مهاجرت کاری هستید باید در گام اول روش‌های دریافت ویزای مهاجرت کاری را بدانید و سپس بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آلمان را بشناسید.

اخذ مدرک فنی و حرفه ای یکی از بهترین راه های مهاجرت به آلمان

در زیر سه روش مختلف برای دریافت ویزای کار در آلمان را به شما معرفی می‌کنیم: 

 1. دریافت پیشنهاد کاری (Job Offer)

اولین و ساده‌ترین روش برای مهاجرت کاری به آلمان، دریافت پیشنهاد کاری است. اگر در آلمان کارفرمایی را می‌شناسید یا با او در ارتباط هستید، می‌توانید از این طریق ویزای کاری آلمان را دریافت کنید. 

کافیست کارفرمایی که در آلمان حضور دارد، دعوتنامه‌ای برای شما ارسال کند تا از طریق آن، کارهای مربوط به دریافت ویزای کاری را دریافت کرده و مهاجرت کنید. 

 1. پیدا کردن شغل مرتبط (Job Seeker)

یک روش پرریسک برای مهاجرت کاری به آلمان، استفاده از ویزای Job Seeker است. کشور آلمان همه ساله نیازهای شغلی خود را اعلام می‌کند و از افرادی که دارای این مدارک هستند درخواست می‌کند که به این کشور بیایند. 

اگر مهارت یا مدرکی که دارید در این دسته قرار گیرد، ویزای 6 ماهه به شما داده می‌شود تا در طول آن با کارفرماهای مختلف مصاحبه داشته باشید و شغل مناسب خود را پیدا کنید. تمام هزینه‌های سفر و اقامت شما در آلمان، بر عهده خودتان خواهد بود و ممکن است در طول این 6 ماه شغل دلخواه خود را پیدا نکنید. 

 1. مهاجرت به آلمان با مدرک فنی حرفه ای

یکی از بهترین روش‌ها، مهاجرت به آلمان با مدرک فنی حرفه ای است. از سال 2020 قوانین مهاجرتی آلمان تا حد زیادی تغییر کرد. در این تغییرات مصوب شد که برای قبول درخواست مهاجرت کاری، نیازی به مدرک دانشگاهی نیست. 

بر اساس این قانون، تمام افرادی که مدرک فنی حرفه ای معتبر قابل مقایسه با مدرک آوسبیلدونگ آلمان و دو سال سابقه کاری مرتبط داشته باشند می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. 

افرادی که از طریق مدرک فنی حرفه‌ای در یک شرکت آلمان مشغول به کار می‌شوند می‌توانند پس از 4 سال درخواست اقامت دائم دهند. 

بهترین مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت به آلمان

در ادامه برخی از بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آلمان معرفی شده است. 

 1. مدرک فنی تاسیسات 

آلمان به دلیل اینکه یکی از قدیمی‌ترین کشورهای صنعتی اروپا محسوب می‌شود، سیستم تاسیسات و لوله‌کشی گسترده‌ای دارد. به همین دلیل شرکت‌های خصوصی و دولتی زیادی در زمینه راه‌اندازی و نگهداری از این تاسیسات فعالیت می‌کنند.

مدرک فنی بهترین مدرک برای مهاجرت به آلمان

افرادی که مدارک فنی مربوط به لوله‌کشی و تاسیسات داشته باشند به راحتی می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. مدارکی مانند لوله‌کشی ساختمان و تاسیسات حرارتی و برودتی در این کشور طرفداران زیادی دارد. 

 1. مدرک برنامه‌نویسی و IT

آلمان به عنوان یکی از مدرن‌ترین کشورهای دنیا در زمینه تکنولوژی به حساب می‌آید. به همین دلیل افرادی که مدارک مرتبط با کامپیوتر و برنامه‌نویسی داشته باشند به راحتی می‌توانند مشغول به کار شوند. 

در واقع مدرک برنامه‌نویسی، بهترین مدرک فنی برای مهاجرت آلمان محسوب می‌شود چون هم درآمد بالایی دارد و هم از نظر وجهه کاری جزو مشاغل سطوح بالا در نظر گرفته می‌شود. 

 1. مدرک برق 

افرادی که مدارک مربوط به تکنسین برق را از سازمان فنی حرفه‌ای در ایران دریافت کرده باشند، به راحتی می‌توانند در کشور آلمان مشغول به کار شوند. البته توجه داشته باشید که مدرک برق زیرمجموعه‌های زیادی دارد که باید در این زمینه کار کرده باشید تا سابقه کاری شما، مهارت بالایتان را نشان دهد. 

 1. مدرک جوشکاری

از دیگر مدارکی که به عنوان بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آلمان شناخته می‌شود، مدرک جوشکاری است. این مدرک در اکثر کشورهای اروپایی جایگاه خوبی دارد و اگر سابقه کاری زیاد و مهارت بالایی در این زمینه داشته باشید، به سرعت در آلمان مشغول به کار خواهید شد. 

 1. مدرک مکانیک 

به دلیل حضور بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده خودرو در آلمان، افرادی که مدارک مرتبط با مکانیک داشته باشند به راحتی می‌توانند در شرکت‌ها و کارگاه‌های خودروسازی مشغول به کار شوند. برندهای برجسته‌ای همچون مرسدس بنز، پورشه و بی ام و در آلمان حضور دارند. 

 1. سایر مدارک

برخی از دیگر مدارکی که برای دریافت ویزای کاری در آلمان مناسب است عبارت است از: 

 • مدرک الکترونیک 
 • مدرک مکاترونیک 
 • مدرک نجاری 
 • مدرک آرایشگری 
 • مدرک نصب دوربین مداربسته و سیستم‌های امنیتی 

شرایط دریافت ویزای کار با مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت به آلمان

برای دریافت ویزای کار در کشور آلمان باید شرایط بخصوصی داشته باشید که در زیر به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم. 

 • مدرک زبان آلمانی: اگر قصد دارید با مدرک فنی حرفه‌ای خود به آلمان مهاجرت کنید باید بدانید که توانایی آلمانی صحبت کردن شما باید در سطح متعادلی باشد. شما باید حداقل مدرک B1 زبان آلمانی را داشته باشید و در مصاحبه‌ای که در سفارت آلمان برگزار می‌شود، از پس پاسخگویی به سوالات به زبان آلمان بر آیید. 
 • سابقه کار مرتبط: موضوع دومی که به طور مستقیم روی دریافت ویزای کاری شما در آلمان تاثیر می‌گذارد، سابقه کاری مرتبط است. حداقل 2 سال در زمینه مدرکی که ارائه داده‌اید باید سابقه کار و رزومه‌های مختلف داشته باشید. 
 • سن مناسب: کشور آلمان به افراد بالای 40 سال ویزای کاری مهاجرت اعطا نمی‌کند. بنابراین باید درخواست مهاجرت خود را تا زیر 40 سال ارائه دهید. 
 • مدرک فنی حرفه ای: مدرک فنی حرفه‌ای در 186 کشور دنیا اعتبار دارد و به همین دلیل در صورتی که مدارک مختلف فنی حرفه‌ای دارید، راحت‌تر می‌توانید برای مهاجرت کاری به آلمان اقدام کنید. 

دریافت مدرک فنی برای مهاجرت به آلمان از آموزشگاه ایران ILO

سایت ایران ILO برای دریافت مدرک فنی مهاجرت به آلمان

برای دریافت مدرک فنی برای مهاجرت به آلمان در گام نخست باید آموزشگاه معتبر و مطمئنی در ایران انتخاب کنید. مجتمع فنی ایران ILO یکی از باسابقه‌ترین آموزشگاه‌های وابسته به سازمان فنی حرفه‌ای است که دوره‌های مهارت‌آموزی متنوعی را برای افرادی که قصد مهاجرت به آلمان دارند برگزار می‌کند. 
آموزشگاه ایران ILO با به کارگیری اساتید مجرب و با سابقه و مشاوره‌های مختلف در زمینه مهاجرت با مدرک فنی به کشورهای دیگر، خیال شما را راحت می‌کند. می‌توانید در یکی از دوره‌های آموزشی فشرده یا نیمه‌فشرده این آموزشگاه شرکت کنید و پس از دریافت مدرک بین المللی فنی حرفه‌ای کارهای مربوط به مهاجرت خود را انجام دهید. 
در آموزشگاه ایران ILO رشته‌هایی مانند مکانیک، برق، الکترونیک و کامپیوتر آموزش داده می‌شود که در کشور آلمان هم طرفداران زیادی دارد. بنابراین برای دریافت بهترین مدرک فنی برای مهاجرت به آلمان می‌توانید روی ایران ILO حساب ویژه‌ای باز کنید. 

برچسب ها:
لینک کوتاه :
سعیده رحیمی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه