درآمد مکانیک خودرو؛ عوامل تاثیرگذار بر درآمد مکانیکی

درآمد مکانیک خودرو با افزایش مهارت بالا می رود.

اطلاع از درآمد رشته مکانیک خودرو و حرفه مکانیکی، می‌تواند شما را در انتخاب شغل مورد علاقه‌تان تا حد زیادی یاری کند.
از طرفی اگر شخصی قصد ورود به این حرفه پرطرفدار را داشته باشد، قطعا میزان درآمد مکانیک خودرو را به عنوان یکی از اولویت‌های خود برای برای تصمیم گیری نهایی در نظر خواهد گرفت؛ چرا که یکی از هدف‌ها از ورود به کسب و کار جدید برای هر فرد، پیشرفت و رشد به لحاظ اقتصادی و رفاهی خواهد بود.
در این مطلب به میزان درآمد مکانیکی در ایران و عوامل تاثیرگذار بر این موضوع می‌پردازیم. همچنین اگر قصد اطلاع از درآمد ماهیانه مکانیکی خودرو در چند کشور مهاجرپذیر را دارید، می‌توانید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عوامل تاثیرگذار بر درآمد ماهیانه مکانیکی خودرو

درآمد مکانیکی خودرو را نمی‌توان درآمد ثابتی در نظر گرفت. بلکه این درآمد به عوامل و فاکتورهای متعددی بستگی دارد که هر یک به صورت مجزا تعیین کننده میزانی از درآمد خواهد بود.

این عوامل عبارت اند از:

تاثیر شهر محل فعالیت بر درآمد مکانیک خودرو!

یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در میزان درآمد مکانیک خودرو، جمعیت و وضعیت معیشتی شهر و

محلی است که مکانیکی در آن فعالیت می‌کند. به این صورت که اگر مرکز مکانیکی در حومه شهر و یا در شهری کم جمعیت مثل کلیبر فعالیت کند، درآمد کمتری به نسبت شهر تبریز خواهد داشت.

و یا موقعیت و منطقه این شهر تعیین کننده میانگین درآمد مکانیکی خواهد بود. به عنوان مثال در جنوب تهران به لحاظ وضع معیشتی مردم، میزان دستمزد و اجرت پایین تری نسبت به شمال شهر تهران دریافت خواهد شد. در شمال شهر تهران به لحاظ وضع رفاهی مردم، خودروهای خارجی بیشتری مراجعه خواهند کرد که تعمیر و سرویس این خودروها به جهت تخصصی بودن این خودروها، دستمزد بالاتری نیز خواهد داشت.

میزان تخصص و مهارت تعمیرکار بر درآمد مکانیکی تاثیر دارد

رانندگان خودرو، ترجیح می‌دهند برای تعمیر خودروهای خود، به شخصی مراجعه کنند که تخصص و مهارت کافی در آن بخش از خودرو داشته باشد. چرا که بخش آسیب دیده در خودرو در صورتی که به درستی تعمیر نشود، مشکلات و آسیب‌های متعدد و پرهزینه دیگری نیز به وجود خواهد آورد.
بدون شک فاکتور زمان از مهمترین فاکتورها برای کسب تجربه کافی در زمینه تعمیرات خودرو است؛ به این منظور توصیه می‌شود مطلب مدت یادگیری مکانیک خودرو را نیز مطالعه کنید.

فعالیت در میان چند مغازه مختلف با ایجاد رقابت باعث کاهش درآمد مکانیکی می‌شود

وجود رقبای زیاد در اطراف و مسیری که یک مرکز مکانیکی فعالیت می‌کند، موجب می‌شود که اجرتی که آن مکانیک درنظر می‌گیرد نیز رقابتی باشد. در نتیجه این موضوع بر در درآمد نهایی ماهیانه یک مکانیک تاثیر خواهد داشت.

بنابراین توصیه می‌شود تعمیرکاران خودرو در کنار دقت در شهر و منطقه‌ای که انتخاب می‌کنند، محلی را در نظر بگیرند که رقبای کمتری در اطراف محل مورد فعالیتشان حضور داشته باشند.

علاوه بر مواردی که اشاره کردیم، برخی فاکتورها مانند میزان ساعاتی که خدمات ارائه می‌شود، نوع خودروهایی که یک مکانیک تخصص دارد و تعداد پرسنل از دیگر موضوعاتی است که بر درآمد مکانیک خودرو تاثیر مثبت یا منفی خواهد داشت.

میزان درآمد مکانیک خودرو در ایران چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر میزان درآمد مکانیک خودرو در ایران بسیار موثر است، سطح تخصص و تجربه مکانیک می‌باشد.

مکانیک‌های خودرو به دو دسته استادکار و شاگرد مکانیک تقسیم می‌شوند. افرادی که به تازگی شروع به کار در حرفه مکانیکی خودرو در یک مرکز تعمیرات کرده‌اند و طبیعتا تجربه و مهارت کمتری دارند، به عنوان شاگرد مکانیک شناخته می‌شوند. برای این افراد، حداقل حقوق تعیین شده توسط وزارت کار درنظر گرفته می‌شود. این در حالی است که امکان بالاتر رفتن این دستمزد، با توجه به میزان کسب مهارت آن فرد، وجود دارد.

دسته دوم کسانی هستند که از تجربه و تخصص بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل مکانیکی مستقل خود را دارند. این افراد در دسته استادکاران مکانیکی قرار می‌گیرند. بر اساس نتایج تحقیقات محیطی، متوسط درآمد ماهیانه یک استادکار مکانیک خودرو 3 تا 7 برابر حداقل حقوق تعیین شده توسط وزارت کار است. این درآمد با توجه به عواملی همچون دانش و تجربه، محلی که مکانیکی در آن فعالیت می‌کند متغیر است.

ممکن است مقایسه درآمد مکانیک خودرو با برق خودرو نیز برای شما جالب باشد. برای کسب اطلاعات در این زمینه متن مکانیک خودرو بهتر است یا برق خودرو؛ مقایسه شغل و رشته‌های مکانیکی و باتری سازی را مطالعه کنید.

میزان درآمد مکانیکی در سایر کشورها

با توجه به پیشرفت صنعت خودروسازی خارجی، نیاز به نیروی کار متخصص در حوزه مکانیک خودرو در بیشتر کشورها دیده می‌شود به همین دلیل مکانیکی خودرو در شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدکننده خودرو خارجی به یکی از فرصت‌های شغلی در این حوزه تبدیل شده است.

اگر قصد مهاجرت به کشورهای مهاجرت پذیری همچون کانادا، آمریکا، انگلیس و یا آلمان را دارید، بهتر است از میزان درآمد ماهانه این کشورها اطلاع داشته باشید، تا پس از بررسی تمام جوانب بهترین کشور را برای مهاجرت انتخاب کنید؛ البته اولین شرط فعالیت خارج از ایران داشتن یک مدرک بین المللی است(برای کسب اطلاعات در این مورد باید مطلب مدرک بین المللی مکانیک خودرو را مطالعه کنید.)

میانگین میزان درآمد مکانیک خودرو در کانادا و آمریکا به صورت ماهیانه حدود 4 هزار دلار می‌باشد. بهتر است بدانید، برای اشتغال در کشور آمریکا لازم است در دوره‌های آموزشی خاصی که این دولت برای افرادی که خواهان ورود به شغل مکانیک خودرو هستند، شرکت کنید و گواهینامه مکانیکی خودرو(ASE Certicication) کسب نمایید.

متوسط درآمد مکانیکی خودرو در کشور آلمان حدود ساعتی 28 دلار می‌باشد که این رقم در ماه معادل 5 هزار دلار خواهد شد.

میزان درآمد مکانیک خودرو در کشور انگلیس در هر ساعت 14 یورو که درآمد ماهیانه مکانیکی خودرو در این کشور معادل 27 هزار یورو خواهد بود.

با آموزش صحیح به بیشترین حد درآمد ماهیانه مکانیکی برسید

اگر قصد ورود به این حیطه شغلی را داشته و می‌خواهید در کوتاه‌ترن زمان ممکن به درآمد قابل قبولی برسید، بهتر است بهترین روش ممکن برای آموزش را انتخاب کنید.
شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های فنی حرفه ای(جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه آموزش مکانیک خودرو مراجعه کنید.) در مدتی کوتاه به یک تعمیرکار نیمه حرفه ای تبدیل شده و واراد بازار کار شوید.
لازم به ذکر است که شرکت در کلاس‌های تکمیلی تعمیرات خودرو می‌تواند به افزایش سطح مهارت شما ختم شود که نتیجه نهایی آن رسیدن به بالاترین سطح درآمد مکانیک خودرو برای شما خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود از صفحه آموزش مکانیک خودرو بازدید کنید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پست های مشابه